NovinkyPředpisy & regulaceZahraničí

Tunisko, Indie a Rusko nebudou od 23. srpna na seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy

Od 23. srpna vypadnou ze seznamu zemí s extrémním rizikem koronavirové nákazy Tunisko, Rusko nebo Indie, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. V seznamu zůstane sedm států převážně z Jižní Ameriky. Do zemí s extrémním rizikem nákazy ministerstvo zdravotnictví důrazně nedoporučuje cestovat.

Foto: archiv TTG

V seznamu podle Vojtěcha zůstanou Brazílie, Kolumbie, Paraguay, Peru, Nepál, Mosambik a Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba). Změnu opatření ministr blíže nevysvětlil, na seznam ministerstvo řadí státy, kde se šíří nové mutace koronaviru.

Seznamy zemí odstupňovaných podle míry rizika nákazy zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví každý pátek v takzvané mapě cestovatele. Změny vždy platí od pondělí, k jednotlivým kategoriím zemí se vztahují různě přísná opatření při příjezdu do ČR. Mapu ministerstvo aktualizuje na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

V seznamu států s extrémním rizikem nákazy jsou nyní vedle dosud jmenovaných zemí také Botswana, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Namibie, Malawi, Zambie a Zimbabwe. I na ně se tak od příštího pondělí dosavadní omezení nebudou vztahovat, vyplývá z Vojtěchova vyjádření.

Při návratu ze zemí s extrémním rizikem nákazy nemusejí na testy a do samoizolace plně očkovaní turisté nebo ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19. Ostatní musejí podstoupit před cestou PCR test a následně setrvat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

Newsroom TTG/ ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button