GastroHotelyNovinkyPředpisy & regulaceTrendy

Třetinový úbytek hostů restaurací a hotelů za první týden zpřísnění vládních opatření

Hoteliéry a provozovatele restaurací čeká zřejmě další těžká zima. Přestože vláda deklaruje, že lockdown není na pořadu dne, zpřísňování opatření a tlak na očkování vede k dalšímu poklesu zájmu o čerpání služeb všeobecně. Pomalu se rozjíždějící cestovní ruch opět přibržďuje. Je to hlavně díky nejistotě, která momentálně v budoucích krocích ministerstva zdravotnictví panuje mezi lidmi i firmami.

Asociace hotelů a restaurací ČR provedla na konci minulého týdne rychlý průzkum mezi členy, do kterého se obratem zapojilo celkem 522 hotelů, restaurací a penzionů z celé republiky. Z průzkumu jasně vyplývá další vlna poklesu poptávky do konce roku. Václav Stárek, prezident AHR ČR, k tomu uvedl: Momentálně prožíváme smart lockdown, kdy vláda sice služby nezavírá, ale využívá je jako nástroj pro motivaci občanů k očkování. To způsobilo již od minulého týdne poměrně zřetelné propady v tržbách a počtu zákazníků. Náš obor je opět využíván pro dosažení cílů státu, ale finanční riziko za tato opatření nesou samotní podnikatelé. Vláda by měla jednoznačně stanovit, jaká opatření a za jakých podmínek budou následovat, a zároveň začít řešit, jak podnikatelům ve službách pomoci. Nástroje k tomu již má, a to ve formě možnosti otevřít kurzarbeit, stejně jako obnovit program Covid nepokryté náklady.“

Data z průzkumu AHR ČR:

Ubytování:

  • Téměř čtvrtina ubytovacích zařízení zaznamenala jen v minulém týdnu rušení rezervací v rozsahu do 10 %, téměř čtvrtina zaznamenala storna více než 30 % původních rezervací. Pouze 14 % respondentů nezaznamenalo navýšení storen.
  • 78 % provozovatelů zaznamenalo rušení hromadných akcí, téměř 20 % stornovalo polovinu a více akcí původně rezervovaných.
  • Více než polovina oslovených očekává obsazenost do konce listopadu maximálně do 30 %.

Restaurace:

  • 70 % restaurací zaznamenalo v minulém týdnu snížení počtu zákazníků o jednu třetinu.
  • Polovina restaurací zaznamenala propad tržeb 20–40 %.
  • Celoroční tržby v letošním roce poklesly oproti roku 2019 o 50 %.

Newsroom TTG / AHR ČR

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button