Jižní ČechyMěsta & regiony ČRNovinkyWellness & Spa

Třeboňské lázně staví hotel za 200 milionů a chystají i solární elektrárnu

Slatinné lázně Třeboň měly loni výnosy 692 milionů korun, meziročně o 12,5 procenta vyšší. Hrubý zisk byl téměř 60 milionů. V červenci otevřou nový hotel se 104 lůžky, bude to přístavba lázní Aurora za 200 milionů korun. Do konce roku chtějí zprovoznit solární elektrárnu s výkonem 0,7 megawatthodiny. Letos lázně zdraží pobyty asi o sedm procent, uvedl starosta Třeboně Jan Váňa, který je i jedním z jednatelů lázní.
Foto: J. Přerovský

„Lázně si vedly dobře. Jsme zhruba na stejném výsledku hospodaření jako v předloňském roce, který byl dobrý i vzhledem ke (vládním covidovým) kompenzacím. Počet klientů od pojišťoven se zvýšil, samoplátců bohužel ubylo. Je to dáno vysokou mírou inflace a nejistotou v souvislosti s válkou na Ukrajině. Zdálo by se, že to nebude mít na takovou klientelu vliv, ale má. Ten pokles u samoplátců byl zhruba deset procent,“ řekl starosta.

Lázně letos chtějí trochu zvýšit počet klientů, ze 311 000 na zhruba 330 000 tzv. lůžkodnů (jeden den pobytu pacienta na lůžku). Předloni přijelo do třeboňských lázní 22 000 klientů, asi o 10 000 méně než v roce 2018.

Loni v listopadu otevřely lázně saunový svět s 54 místy. Náklady byly asi 110 milionů korun bez daně. Saunový svět je vedle wellness centra, jež Třeboň dokončila předloni u lázní Aurora za 140 milionů korun. V poslední sezoně přilákalo venkovní wellness centrum 51 000 platících klientů.

Letos v červenci bude hotový hotel u lázní Aurora, v němž bude 104 lůžek. Náklady jsou kolem 200 milionů. Kvůli energetické krizi postaví lázně také fotovoltaickou elektrárnu. Solární panely dají na střechy budov. Náklady včetně oprav střech budou 40 milionů korun. Od jara do podzimu pokryje fotovoltaika téměř veškeré náklady lázní na elektřinu. Lázně teď ze 60 procent využívají obnovitelné zdroje.

V roce 2021 měly lázně tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 489,6 milionu Kč. Zisk po zdanění byl 77,2 milionu, dosud nejvyšší. Proti poslednímu předpandemickému roku 2019 stoupl trojnásobně. Vyplývá to z výroční zprávy. Letos plánuje firma čistý obrat přes 700 milionů.

Pod firmu Slatinné lázně, kterou vlastní město, patří Bertiny lázně a lázně Aurora. Pracuje v nich asi 480 lidí. Ubytovací kapacita lázní je 740 lůžek, dalších 370 v penzionech a hotelích, s nimiž lázně spolupracují. 

Základní léčebné procedury v Třeboni kombinují slatinné koupele a zábaly s ručními masážemi. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší česká naleziště rašeliny a slatiny. Tradice moderního lázeňství se tam datuje rokem 1883.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button