Města & regiony ČRNovinkyWellness & Spa

Třeboň dokončila nákladnou modernizaci Bertiných lázní

Slatinné lázně Třeboň dokončily modernizaci Bertiných lázní za 250 milionů Kč. Stavební firma zmodernizovala 87 pokojů, některé dvoulůžkové předělala na jednolůžkové, současná kapacita je 178 lůžek. Nové jsou i jídelna a kuchyně.

Foto: Bertiny lázně

„Ceny ubytování stoupnou o 300 až 700 korun. V třeboňských lázních je teď 480 klientů, jsou plné z poloviny, převládají pojištěnci. Kvůli koronaviru je výpadek tržeb 40 milionů Kč,“ uvedl jednatel lázní Vilém Kahoun. V pokojích jsou nové koupelny, postele, dveře i osvětlení. Počet lůžek klesl podle Kahouna asi o tři. „Některé dvoulůžkové pokoje byly tak malé, že tam byla stěží ulička, aby člověk prošel mezi postelemi, tak jsme z nich udělali jednolůžkové,“ řekl starosta Třeboně Jan Váňa, který je i jedním z jednatelů lázní. Stavební náklady 175 milionů korun zaplatilo město; vybavení za 72 milionů hradily lázně, vzaly si na to úvěr. Vícenáklady dosáhly téměř tří milionů korun, protože se podle Váni proti plánu musely zbourat staré pilíře v kuchyni, které byly ve špatném stavu.

„Pokoje jsou vyšší standard, není to běžný hotelový pokoj, a za to se musí něco připlatit,“ vysvětlil starosta zvýšení cen. Pod firmu Slatinné lázně, kterou vlastní město, patří Bertiny lázně a lázně Aurora. Nabízejí teď ubytovací kapacitu 650 lůžek. Kvůli dopadům koronaviru mají lázně výpadek tržeb 40 milionů, z programu Antivirus přišlo 8,8 milionu Kč jako kompenzace ztrát na mzdy.

„Výpadek tržeb je obrovský. Kvůli tomu, že jsou Bertiny lázně odstavené, jsme plánovali na konci dubna výpadek 16 milionů, tak teď jsme na dvojnásobku. Bohužel výpadky budou pokračovat, máme poloviční příjmy, ale režie zůstává stoprocentní,“ řekl Váňa. Plná léčebná kapacita lázní je 1100 klientů. Zatím převládají pojištěnci. Mnozí klienti odkládají pobyty na podzim. Ze 450 zaměstnanců lázní je jich teď doma 40, na ošetřovném a kurzarbeitu. Lázně kvůli koronavirové krizi nikoho nepropustily.

Třeboň chce v roce 2022 otevřít v lázeňském areálu wellness a saunový svět, odhad nákladů je 180 milionů Kč. Do konce června by mělo mít město stavební povolení. Financování ještě projednají zastupitelé. Slatinné lázně Třeboň měly loni tržby 560 milionů korun a zisk po zdanění čekají podobný jako v roce 2018, kdy dosáhl 26,7 milionu Kč. Předloni přijelo 32 732 klientů, z toho tvořili 72 procent samoplátci. Základní léčebné procedury v Třeboni kombinují slatinné koupele a zábaly s ručními masážemi. Třeboňská pánev patří mezi nejbohatší česká naleziště rašeliny a slatiny. Tradice moderního lázeňství se tam datuje rokem 1883.

 

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button