ČínaNovinkyZahraničí

Tradiční čínská medicína pomáhá rozvoji venkova v provincii Jün-nan

Od laboratoří po zemědělskou půdu, pomohl Yang Shaobing lidem v odlehlých oblastech v jihozápadní Číně najít nový zdroj příjmů tím, že vysadil tradiční čínské léčivé byliny.

Yang, 37letý výzkumník z akademie zemědělských věd, přijel do Tu-lung-ťiangu (Dulongjiang) v autonomní prefektuře Nu-ťiang Li-su (Nujiang Lisu) v provincii Jün-nan v roce 2016, aby pomohl místním obyvatelům zmírnit chudobu.

Tu-lung-ťiang je domovem etnické menšiny, která dlouho snášela chudobu a špatný přístup k vnějšímu světu.

Yang přesvědčil vesničany, aby zasadili Amomum Tsao-ko, Chonglou a další léčivé byliny.

Akademie, kde Yang pracuje, vybudovala demonstrační základnu technologie pěstování léčivých bylin ve vesnici Lung-jüan (Longyuan) v okrese Tu-lung-ťiang, kde bylo vycvičeno mnoho vesničanů.

Jiang Jianhua je jedním z nich. Získává stabilní roční příjem přes 100 000 jüanů (asi 352 168 Kč) pěstováním bylinek pomocí nově osvojených technik.

V okrese Aj-ni-šan (Ainishan) v prefektuře Čchu-siung (Chuxiong) polovina farmářů pěstuje léčivé byliny. Celková plocha výsadby léčivých bylin přesahuje 4300 hektarů.

Wang Guolei, jeden z nich, loni vydělal 600 000 jüanů (asi 2 miliony Kč).

„Naše čínské léčivé byliny se prodávají, ale lze z nich také vyrobit léčivé jídlo, jako jsou dušené kuře a hovězí maso s bylinkami, abychom jmenovali alespoň některá,“ řekl Wang. „Nyní jsou v našich obcích čtyři restaurace s léčivými potravinami.“

Dne 7. března oznámila provincie Jün-nan, že založí 100 rozsáhlých pěstitelských základen tradičních čínských léčivých materiálů a 50 šlechtitelských a pěstitelských základen geoautentických léčivých materiálů.

Panax notoginseng (ženšen) je příkladem úspěchu Yunnanu při pěstování geoautentických léčivých bylin. Ve městě Wen-šan (Wenshan) byl výnos semen těchto léčivých materiálů v roce 2020 720 000 kg, což představuje 90 procent celostátní produkce.

Zhu Zhaoyun, akademička z Čínské akademie inženýrství, nyní vede projekt na využití Panax notoginseng při léčbě srdečních chorob.

„Vývoj čínských léčivých materiálů by měl zlepšit jejich přidanou hodnotu a aplikační míru prostřednictvím moderní vědy a technologie,“ řekla.

„Aby se rozvinul průmysl tradiční čínské medicíny, musí dojít k rozsáhlému vysazování léčivých bylin, což povede ke zvýšení příjmů pro zemědělce,“ řekla.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button