AkceKam jet?KulturaThajskoTOPZahraničí

Thajsko vás baví po celý rok

Nenechte si ujít Full Moon Party, největší plážovou párty světa

Thajské království je země nevšedních krás. Rychle si na ni zvyknete a už po krátké době vám přiroste k srdci se svými veselými domorodci, chaosem v Bangkoku, tyrkysovým mořem či pestrobarevností džungle. Čas naplněný zážitky tu utíká překvapivou rychlostí.

Ať už v Thajsku strávíte tři nebo čtyři týdny, na konci svého pobytu si uvědomíte, co všechno jste ještě nestihli navštívit a zažít. To, čím se Thajsko může pochlubit, nejsou jen krásné pláže, příjemné počasí, národní parky a architektonické perly, ale také různorodé festivaly. V málokteré zemi se slaví tak bujaře a barvitě jako po celé zemi v Thajsku. Jeden nápis z 13. století říká: “Kdo se chce veselit, nechť se veselí. Kdo se chce smát, nechť se směje“. A to platí i dodnes. Zažít oslavy, festivaly a četné svátky ve všech regionech Thajska stoji za to.

PHI TA KHON – Festival duchů

Jedna z nejneobvyklejších událostí Thajska, každoroční Phi Ta Khon Festival (Festival duchů) se koná v červnu v severovýchodním městě Dan Sai v provincii Loei. Letos bude v termínu 1. 7. – 3. 7. 2022.

Loei-Huai Krating / Foto: TAT

Tato jedinečná každoroční oslava, při níž se místní vesničané oblékají do výrazných a odvážně barevných masek, je oblíbeným datem festivalového kalendáře. Nejznámějším prvkem a vrcholem akce je průvod krojovaných vesničanů městem. Spolu s velkým průvodem se během třídenního festivalu konají různé další aktivity, které zahrnují tradiční rituály a buddhistické obřady v chrámu Phon-Chai. V letošním programu zahrnují aktivity prvního dne (pátek 1. července) nabídku jídla mnichům v chrámu, obřad vyvolávání duchů, kulturní obřad a jevištní vystoupení. Po oficiálním zahájení festivalu před okresním úřadem Dan Sai druhého dne (sobota 2. července) bude následovat svolávání duchů a poté velkolepá přehlídka, uznání zásluh a odpalování bambusových raket. Třetí den (neděle 3. července) bude 13 po sobě jdoucích buddhistických kázání v chrámu Phon-Chai a přehlídka po sobě jdoucích buddhistických kázání ze všech vesnic v okrese Dan Sai. Každý rok se Dan Sai na tři dny stává městem duchů. Lidé rádi vítají každoroční návrat duchů a připojují se k nim v bujaré oslavě.

Phi Ta Khon Festival, Loei /  Foto: TAT

Kde najít počátky festivalu Phi Ta Khon? Verze se různí. Kořeny festivalu vycházejí z místních legend o démonech a strašidlech.  Festival spojuje ducha radosti se strachem z neznáma, který představují postavy démonů a duchů.  Jiná verze říká, že festival vychází z dávných tradic a rituálů k přivítání deště. Třetí verze tvrdí, že podle místní legendy je kořenem festivalu o posledních dnech Buddhy, než dosáhl nirvány. V buddhistických zprávách se říká, že když se princ Vessandara, Buddhova předposlední inkarnace, vrátil do svého města, byla to taková radostná událost, že se k uvítacímu průvodu připojili vesničtí duchové. Tento velmi barevný a živý průvod Phi Ta Khon je ústředním bodem oslav.

Phi Ta Kon / Foto: TAT

Strašidelně vypadající maska ​​Phi Ta Khon, vyrobená ze dřeva a bambusového košíčku, který slouží k napařování lepkavé rýže, je natřena jasně červenou, zelenou nebo jinou barvou a vyznačuje se charakteristickým dlouhým špičatým nosem. Řinčivý zvuk čtvercových kravských zvonců nošených kolem pasu oznamuje přítomnost duchů, kteří třímají falické meče s dlouhou rukojetí zdobené červenou barvou. Dobromyslní, zábavu milující duchové se mísí mezi davem, škádlí a baví všechny, kdo se průvodu účastní. Diváci a návštěvníci jsou vítáni, aby se zapojili do zábavy.

Full Moon Party, největší plážová party světa na ostrově Ko Phangan

Ko Phangan je velký ostrov u východního pobřeží provincie Surat Thani v Thajském zálivu a nachází se asi 100 km od pobřeží a 15 km severně od Ko Samui.

Surat Thani-Koh Phagngan – Full Moon Party / Foto: TAT

Ko Phangan je ostrov, který láká lidi s odlišnými zájmy. Je totiž známý svými jógovými a holistickými centry. Stejně tak je ale vyhlášený jedinečnou Full Moon party, pro ty, kteří se chtějí bavit.  S každým úplňkem se tu totiž odehrává několikadenní večírek, tzv. Full Moon Party na pláži Haad Rin pod hvězdným nebem. Tradice začala prý už v osmdesátých letech, kdy byly místní pláže prohlášeny za místo s nejkrásnějším úplňkem na světě a kdy se sem sjelo pár batůžkářů, aby společně popíjeli, tančili a bavili se. Brzy se to rozneslo a tyto večírky v tropickém ráji se staly legendárními. A na velkolepou taneční párty, která se s tímto přírodním úkazem pojí, sem každý měsíc přijíždějí lidé z celého světa. Tisíce tanečníků, fosforeskujícími barvami pokreslená těla, nápoje se servírují v dětských kyblíčcích na písek a nad hlavou měsíc v úplňku. Více než desítka sound systémů nabízí nejrůznější hudební styly – od regge přes disko až po trans, žánr elektronické taneční hudby. Kromě hudby si užijete i vizuální zážitek, protože k barvám totiž patří i oheň. Můžete tak zhlédnout úžasné ohňové show místních lidí, kteří na vás působí, že se narodili s ohněm v kolébce, a tak nějak už necítí žádnou bolest, nebo že oheň není skutečný. Skutečnou pastvou pro oči jsou ale ohňové pyramidy z lidských těl, kdy se několik účinkujících dá dohromady a utvoří třípatrovou pyramidu, zatímco každý z nich točí ohňovými koulemi nebo chrlí oheň z úst. Nenechte si ujít a radujte se.

Foto: TAT

Na pátý největší thajský ostrov se snadno dostanete z Koh Samui. Ostrov je hornatý a zelený. Nejsou zde však tak dlouhé pláže jako na Koh Samui, pobřeží je členěno skálami, díky čemuž má Koh Phangan svůj nezaměnitelný ráz. Nabízí ideální podmínky pro koupání, šnorchlování, výlety do vnitrozemí za vodopády. Ve vnitrozemí ostrova je ukrytý krásný vodopád Phaen Waterfall, vynechejte jeden den na pláži a zajděte si do hor, kde je úžasná příroda a výhledy na okolí. Pokud máte náladu na masáž, místní chrám Wat Pho je jedním z nejlepších míst. Jinak vás tu čeká ještě krásné potápění a šnorchlování a lodní výlety. V Thajsku je rozdílné počasí v různých částech země, díky tomu je to celoroční destinace. Skvělé období pro návštěvu Ko Phanganu a okolí (Ko Samui a Ko Tao) je doba od května do září.

Více  informací nejenom o festivalech v Thajsku najdete na www.amazingthailand.cz

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button