NovinkyPředpisy & regulaceThajskoZahraničí

Thajsko se od února opět otevře očkovaným turistům bez nutnosti karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení.
Foto: Pixabay

Zahraniční návštěvníci ze všech zemí tak mohou od 1. února požádat o vízum v rámci vstupního programu Test & Go, uvedla thajská vláda. Turisté budou muset po příjezdu podstoupit dva testy – jeden hned při vstupu do země, druhý pátý den. Informovala o tom agentura Bloomberg.

„Nemůžeme pořád zavírat hranice, ekonomické náklady by byly příliš vysoké,“ řekl thajský ministr financí. „Znovuotevření a zvládání epidemie musí jít ruku v ruce,“ dodal.

Turistický ruch se na ekonomice této země v jihovýchodní Asii podílí zhruba pětinou. V roce 2019 jí 40 milionů turistů přineslo přes 60 miliard dolarů (1,3 bilionu Kč). Thajsko kvůli podpoře tohoto klíčového odvětví v uplynulých dvou letech experimentovalo s několika vízovými, karanténními a turistickými programy.

Země koncem prosince pozastavila vízový program umožňující pobyt bez karantény poté, co byl mezi zahraničními turisty a v několika místních komunitách zjištěn nárůst výskytu varianty omikron.

Ačkoli Thajsko zaznamenalo skokový nárůst nových případů po vánočních a novoročních svátcích, jejich počet je daleko nižší než maxima během vlny varianty delta. Tamní systém zdravotní péče se zatím nezahltil. Podle úředníků pomohlo zastavení tohoto režimu vstupu do země spolu s postupem očkování a zpřísněním místních omezení udržet situaci pod kontrolou.

Rozhodnutí oživit program cestování bez karantény je v souladu s výzvou vlády považovat covid-19 za endemický a snahou oživit průmysl, který zaměstnává miliony lidí.

Program Test & Go, který dříve umožňoval očkovaným cestovatelům z přibližně 60 zemí vyhnout se karanténě, pomohl přilákat, než byl pozastaven, za dva měsíce asi 350 000 návštěvníků. Užší vízové režimy zahrnovaly takzvaný systém Sandbox, v jehož rámci mohli lidé přijet a zůstat v uvolněnějším módu určitých destinacích, jako je ostrov Phuket.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button