Novinky

Světová rada cestování a cestovního ruchu (WTTC) udělila Chorvatsku Mezinárodní známku bezpečného cestování

Světová rada cestování a cestovního ruchu (WTTC), která reprezentuje globální soukromý sektor cestování a cestovního ruchu, vytvořila letos v květnu speciální známku bezpečného cestování, jež cestovatelům umožňuje identifikaci destinací a firem po celém světě, které přijaly globální standardy zdravotní a hygienické ochrany.

Foto: Šibenik / croatia.hr

Instituce členských zemí WTTC a sdružení v turistickém průmyslu sehrávají roli velvyslanců bezpečného cestování, které všem článkům turistického průmyslu, jako jsou hotely, restaurace, aerolinky, průvodci, autopůjčovny, dopravci, letiště a podobně, zajišťují rámec pro realizaci protokolu o bezpečném cestování. Všichni uvedení účastníci, kteří splňují kritéria protokolů WTTC o zdravotní bezpečnosti a hygieně, mohou požádat o udělení a užívání této mezinárodní známky.

„Chorvatsko je hrdé na spolupráci s WTTC v této těžké době pro všechny účastníky turistického průmyslu. Jako populární evropská a středomořská destinace se snažíme vyrovnat se všemi potížemi a zajistit stabilitu a bezpečí místním lidem i všem turistům, kteří se nás rozhodli letos navštívit navzdory aktuálním okolnostem. Abychom umožnili „novou normalitu“, tak jsme zajistili potřebné bezpečnostní protokoly a opatření, abychom pobyt turistů v naší zemí učinili co nejpříjemnějším a abychom ochránili zdraví všech turistů. Upřímně věříme, že harmonizace s globálními protokoly WTTC bude nejen dalším důležitým krokem k zajištění a stabilizaci probíhající sezony, ale též důležitým krokem k udržitelnému a rozumnému budoucímu rozvoji tohoto velmi významného hospodářského odvětví,“ prohlásila ministryně cestovního ruchu a tělovýchovy Nikolina Brnjac.

 Jako součást protokolu o bezpečném cestování skýtají tato mezinárodní opatření důslednost a směrnice poskytovatelům služeb v cestovním ruchu i turistům ohledně nového přístupu ke zdraví, hygieně či dodržování společenských rozestupů vyplývajících z „nové normality“ způsobené pandemií COVID-19. Protokoly jsou navrženy na základě zkušeností členů WTTC s bojem proti pandemii COVID-19 a na základě směrnic Světové zdravotnické organizace (WHO) a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Podle systému Visitor, který vyhodnocuje statistiku příjezdů a přenocování turistů v komerčním, nekomerčním segmentu a v námořním cestovním ruchu, přijelo do Chorvatska v dosavadní části srpna (od 1. do 23. srpna) 2,3 milionu návštěvníků, kteří zrealizovali 17,6 milionu přenocování, což představuje kolem 67 % loňského výsledku za stejné období. Nejvyšší počet přenocování se přitom zrealizoval na Istrii (4,3 milionu nocí), v oblasti Kvarneru (3,5 milionu nocí) a ve Splitsko-dalmatské (3,4 milionu nocí), Zadarské (3,2 milionu nocí), Šibenicko-kninské (1,4 milionu nocí), Dubrovnicko-neretvanské (1 milion nocí) a Licko-senjské župě (640 000 nocí).

V dosavadní části srpna (od 1. do 23. srpna) dorazilo z Česka na 160 000 turistů, kteří uskutečnili 1 milion přenocování, což představuje 90 % uskutečněných příjezdů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Počet příjezdů na jachty se dokonce zvýšil o 78 % (6200). Z pohledu destinací se nejvíce turistů z Česka v dosavadní části srpna ubytovalo v destinacích na Istrii Umag, po níž následují Omiš, Medulin, Baška Voda, Poreč, Crikvenica, Funtana, Rovnj, Živogošće a Gradac. Od začátku roku v Chorvatsku pobývalo 434 000 Čechů, kteří uskutečnili 2,8 milionu přenocování.

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button