Destinace měsíceKam jet?NěmeckoTOPZahraničí

Stuttgart je rájem pro milovníky rychlých aut a moderní architektury

Ačkoliv historie hlavního města spolkové země Bádensko-Württembersko sahá až do prvního století, není dnes Stuttgart vnímán jako historická pokladnice, ale především jako jedno z nejvýznamnějších center německého průmyslu. Přesto tu turisté najdou mnoho lákavých cílů k návštěvě.

Foto: Pixabay

Jako mnohá jiná německá města má Stuttgart spletitou historii, ale z dnešního pohledu byl pro něj výrazným mezníkem až rok 1845, kdy byla do Stuttgartu dovedena železnice a ve městě propukla naplno průmyslová revoluce. Stal se sídlem průkopníků automobilového průmyslu, jako byli Karl Benz, Gottlieb Daimler, Wilhelm Maybach a Robert Bosh. Během několika desetiletí se počet místních obyvatel ztrojnásobil a Stuttgart se po sjednocení Německa v roce 1871 stal centrem této části Německého císařství. Věděli jste, že zásluhou Gottlieba Daimlera a jeho vozu Daimler Victoria byl Stuttgart prvním městem, kde již roku 1897 jezdilo taxi?

Foto: Pixabay

Auta všude, kam se podíváš

Dnes je město sídlem muzeí dvou slavných automobilových značek – Mercedes-Benz a Porsche. Obě muzea jsou moderní a k prohlídce nabízejí vozy z různých období včetně historických klenotů z pravé kůže, vzácných dřev a kovů, závodní kousky i modely na objednávku.

Foto: Pixabay

Mercedes-Benz Museum představuje na ploše 16 500 metrů čtverečních více než 160 vozidel, která pokrývají celou historii této značky. Zajímavá je i sama budova muzea, založená na jedinečném konceptu čtyřlístku využívajícím tři překrývající se kruhy s odstraněným středem, aby vytvořily trojúhelníkové atrium připomínající tvar Wankelova motoru. Výstavní koncept rozděluje muzeum na „komnaty legend“ a „sbírky“ a nabízí dvě alternativní prohlídky, které lze v libovolném místě muzea sloučit.

Foto: Pixabay

Porsche Museum je plochou i počtem vystavených automobilů skromnější, ale přesto je považováno za jedno z nejkrásnějších muzeí aut na světě. Na ploše 5600 metrů čtverečních tu návštěvníci mohou obdivovat více než 80 exponátů, mnoho vzácných automobilů a různé historické modely.

Foto: Pixabay

Válka změnila podobu města

Během druhé světové války byl Stuttgart cílem častého spojeneckého bombardování. Celkově bylo na město provedeno 53 náletů, které srovnaly se zemí téměř 60 procent budov. Přesto se dnes mohou návštěvníci potěšit prohlídkou mnoha památek, které byly po válce zrekonstruovány. Drtivá většina z nich se nachází okolo náměstí Schlossplatz a patří mezi ně Stiftskirche, protestantský kostel v gotickém stylu, Altes Schloss (Starý zámek), renesanční stavba, která dnes slouží jako muzeum, Alte Kanzelei (Staré kancléřství), Neues Schloss (Nový hrad), barokní palác s modernizovaným interiérem, který slouží pro účely vlády, a Großes Haus, budova stuttgartského divadla.

Foto: Pixabay

Funkcionalistický klenot Weissenhof

Světový ohlas získaly stavby dělnické kolonie Weissenhof z roku 1927, která byla vyhlášena památkou UNESCO. Kolonie vznikla na základě mezinárodní architektonické soutěže a stala se vzorem pro moderní architekturu. Zahrnovala původně 21 domů s celkem šedesáti byty, jejichž autory byli především evropští architekti. Do čela projektu byl vedením města postaven Ludwig Mies van der Rohe, který vybíral architekty, určoval jim rozpočty, připravil lokalitu a dozoroval stavbu. Nejlepší dvě místa a největší rozpočet obdržel francouzský architekt Le Corbusier.

Budovy se mírně liší ve tvaru, jednotná jim je jednoduchá fasáda, ploché střechy užívané jako terasy, otevřené interiéry a vysoká úroveň prefabrikace, která umožnila vybudování celého sídliště za pouhých pět měsíců. Jde o vzorové uplatnění funkcionalismu v obytné architektuře.

Především vinou válečných škod se dochovalo pouze jedenáct domů, mnohé byly zbořeny hned po válce, některé ale ještě v 80. letech 20. století, přestože mělo sídliště již od roku 1958 status památky. V současnosti sídliště patří Stuttgartu a v domech č. 1 a 3 navržených Le Corbusierem je otevřeno muzeum.

Foto: Pixabay

Co ještě byste neměli minout

Při návštěvě města by neměla chybět prohlídka Ludwigsburgu, zámku, který se inspiroval komplexem ve Versailles. Jeho zakladatelem byl Eberhard Ludwig, vévoda Württemberský, který byl podle historických pramenů v roce 1700 na návštěvě u Ludvíka XIV. a o čtyři roky později začal stavět podobnou budovu, jakou viděl na dvoře ve Francii. Dnešní Ludwigsburg tak patří mezi největší evropské barokní rezidence s krásnými zahradami a bělostným štěrkem vysypanými cestičkami.

A samozřejmě je třeba si užít vyhlídku z Bierkenkopfu, což je nejvyšší místo ve Stuttgartu, odkud se otevírá krásný výhled na celé město a okolí. Najdete tady památník obětem 2. světové války a uvidíte sutiny rozbombardovaného Stuttgartu, kterých sem po válce navezli 15 milionů m3, čímž se výška kopce zvýšila o 40 metrů.

Ideální návštěva města by měla zahrnovat i piknik v některé z více než 100 místních zahrad a parků. Celá třetina města se totiž skládá z lesů a veřejné zeleně, které zvou k procházkám nebo k projížďkám na 180 km cyklotras.

Foto: Pixabay

A na závěr: česká stopa ve Stuttgartu

Zajímavostí, o které se často nemluví, je, že Stuttgart byl rodným městem české šlechtičny Žofie Chotkové, která byla provdána za rakouského arcivévodu a následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Spolu s ním zahynula při atentátu v Sarajevu v roce 1914, který se stal záminkou k rozpoutání první světové války.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button