Jižní TyrolskoKam jet?NovinkyZahraničí

Sterzing, severní bránu do Jižního Tyrolska, znali už Římané

Milujete Jižní Tyrolsko a toužíte objevit každičký jeho kout? Pak zkuste třeba hned ten nejbližší za rakouskou hranicí, který tvoří „trojregion“ Sterzing, Ratschings-Jaufen a Ladurns. Nabízí báječnou lyžovačku s poklidnou atmosférou, ale i další interesantní aktivity.

Foto: IDM Südtirol

Společně tam najdete 61 kilometrů sjezdovek, obhospodařovaných 180 sněžnými děly, tudíž s jistotou kvalitního sněhu. A také s 19 horskými boudami, takže svačinku a termosky s čajem nechte klidně doma.

Základnu tvoří Sterzing/italsky Vipiteno, nejsevernější město této nejsevernější italské provincie. Znali ho už římští legionáři, Nero Claudius Drusus tady založil tábor, teď tu žije okolo sedmi tisíc obyvatel. Jeho historické centrum rozděluje na staré a nové město působivá 46 metrů vysoká Zwölfská věž z 15. století. Pod ní najdete až do 6. ledna romantické vánoční trh.

Foto: IDM Südtirol

Hnedle z města šplhá lanovka na Rosskopf/Monte Cavallo na slunnou planinu do výšky 2189 metrů s dalšími sedačkami, sjezdovkami a výhledy na panoramata Zillertalských Alp. Poznat je se doporučuje i na sněžnicových túrách. Dolů pak vede desetikilometrová sáňkařská dráha, otevřená s umělým osvětlením i za tmy, nejdelší v celé Itálii. Saně vám půjčí a pak vzhůru za dobrodružstvím. Adrenalin tady zaplaví vaše krevní řečiště jako z vodopádu. Skvělý cíl pro celou rodinu.

Foto: IDM Südtirol

Půl hodinky na západ najdete v Bichlu areál Ratschings-Jaufen/Racines-Giovo, s velmi moderními a bezpečnými pistami. Ještě za ním pak půvabný Ridnautal/Val Ridanna s běžeckými tratěmi a biatlonovou střelnicí, kde se ve vyšší nadmořské výšce připravují i čeští reprezentanti. Za odměnu za vaše úsilí pak si dejte projížďku na koňských povozech se saněmi. O kus dál pak se ukrývají ještě malý rodinný Pflerschtal/Val di Fleres anebo Pfitschtal/Val di Vizze s jeho vrcholem Gran Pilastro a dvaceti kilometry běžeckých tratí.

Foto: IDM Südtirol

A nezapomeňte objevit ani skutečně nejsevernější Ladurns, loni tu dali do provozu novou desetikabinku. Prestižní server skiresort.info, hodnotící lyžařské areály, ho označil jako Insider tip a dává mu pravidelně plný počet hvězd za kvalitu přípravy jeho sjezdovek.

Na celý trojregion platí jeden skipas Südtiroler Wipptal (základní denní cena v hlavní sezoně činí letos pro dospělé 46/pro děti 29 eur), s ním ušetříte čas u pokladen. Oblast můžete objevit i na skialpech, najdete tu nekonečný výběr tras nejrůznější obtížnosti, skitouring friendly ubytování i průvodce, kteří vám ukážou nejkrásnější místa a postarají se o bezpečnost.

Foto: IDM Südtirol

Naše prověřené a osvědčené tipy na bydlení znějí: family hotel Feuerstein, Mountain Stern Chalet, Ratschingserhof, Plunhof v Ridnaun či Naturhotel Rainer. Samozřejmým bonusem nebo spíše plnohodnotnou součástí pobytu je vybraná gastronomie, vycházející z mixu alpské a středomořské kuchyně. Ta opravdu vybraná menu dostanete třeba v gourmet restaurantu Arti Fex, Sprechensteinu ve Freienfeldu nebo pak Stafler Gasthofstube nebo Einhorn gourmet restaurantu, Kleine Flamme a vinotéce Vizenz ve Sterzingu.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button