DopravaZprávy

Stát rozdělí mezi autobusové zájezdové dopravce dalších až 380 milionů Kč

Stát rozdá mezi zájezdové autobusové dopravce dalších až 380 milionů Kč jako kompenzace ztrát z koronavirové pandemie. Ministerstvo dopravy k tomu připravilo dotační program COVID Bus II, výše podpory se bude počítat podle počtu autobusů, jejich ekologické třídy a počtu sedaček, uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Ilustrační foto: Shutterstock.com

Program naváže na kompenzace ze závěru loňského roku, kdy ministerstvo mezi dopravce rozdělilo přes 932 milionů korun. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z loňského podzimu, konkrétně od 5. října do 31. prosince. Podpora je podle ministerstva kalkulovaná tak, aby posílila schopnost dopravců splácet své závazky z období, kdy nenastalo očekávané oživení trhu.

Dopravci budou moci o kompenzace začít žádat od čtvrtka 24. června. Podmínkou pro uznání žádosti je propad tržeb během loňského čtvrtého kvartálu meziročně o více než 50 procent. Firmy zároveň musejí prokázat, že předtím nebyly v likvidaci či insolvenci.

Vyhlášení programu uvítalo například i sdružení dopravců Česmad Bohemia. Dopravci připomněli, že pandemie je donutila uložit své vozy do depozitu, ale nezbavila je vysokých fixních nákladů zejména na leasingové splátky. Zakázky i na podzim podle firem spadly na minimum.

„Je jasné, že COVID Bus II nevyřeší všechny závazky více než rok stojící autobusové dopravy, řadě firem však může výrazně pomoci k jejich přežití a restartu. Věřme, že podzim už bude návratem k normálu,“ řekl generální tajemník sdružení Vojtěch Hromíř.

Krize v Česku zasáhla až 2000 zájezdových dopravců provozujících dohromady zhruba 9000 autobusů. Ministerstvo dopravy pro ně už v závěru loňského roku vyhlásilo první kompenzační program. Z něho rozdělilo přes 932 milionů korun, které měly pokrýt především ztráty z loňského jara. Letos na jaře ministerstvo vyčlenilo kolem 100 milionů korun také pro linkové autobusové dopravce.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button