Předpisy & regulaceŠpanělskoZahraničíZprávy

Španělsko zařazuje Českou republiku opět do zelených zemí

Od 19. července se Česká republika dostává z pohledu španělského ministerstva zdravotnictví opět do zelené skupiny. To, že není zařazena na španělském seznamu rizikových zemí, je dobrá zpráva a doufejme, že nenastane další negativní kolísání, jako tomu bylo minulý týden.

Foto: Turespaña

V praxi to znamená, že po týdnu, kdy se ČR dostala zničehonic do červené skupiny, mohou od pondělí 19. července čeští občané cestovat do Španělska opět bez jakýchkoli zdravotních testů nebo očkování, stačí pouze vyplnit příjezdový formulář.

Horší je to s návratem domů. Španělsko má sice už 22 milionů očkovaných a šedesát procent obyvatel dostalo alespoň první dávku, ale šíření mutace delta zemi zařazuje do červené skupiny. Proto je třeba při návratu, pokud nejste kompletně očkováni, jít na test a do doby obdržení výsledků zůstat v samoizolaci.

Španělsko počítalo, ostatně jako jiné země, s letním přílivem Francouzů, Němců a hlavně Britů. Po nedávném varování hlavních představitelů Francie a Německa, aby občané zmíněných zemí raději do Španělska necestovali z důvodu mutace delta, počet rezervací ve španělských letoviscích klesl o dvacet procent. Ani Velká Británie španělský cestovní trh pravděpodobně nezachrání, protože od stejného data, jako je ČR opět vrácena do zelené skupiny, zařazují Britové Baleárské ostrovy do oranžové barvy, což znamená desetidenní karanténu pro nenaočkované Brity po návratu domů. Skoro to vypadá, jako by si zmíněné velké evropské země vyřizovaly mezi sebou účty skrze cestovní ruch. Nicméně, je to vždy ke škodě vlastních občanů, kterým jde z neustálých změn hlava kolem.

Podobně jako v České republice se některé destinace bez zahraničních turistů neobejdou. Zatímco středozemní pobřeží zaznamenává propad až o 31 % oproti stejnému období roku 2019, oblasti ve vnitrozemí jako Extremadura, Kastilie a León nebo Navarra mají díky domácí turistice propad pouhých 13 procent.

Španělští podnikatelé v cestovním ruchu volají po národním strategickém plánu, který by kromě jiného například zlevnil letištní poplatky. V červnu toho roku se ceny turistických balíčků propadly o 7,4 procenta oproti stejnému období minulého roku. Vzhledem k předpokládaným dopadům volají španělští podnikatelé v cestovním ruchu, sdružení v celonárodní organizace Exceltur, po prodloužení státem regulované pomoci pro zaměstnance v cestovním ruchu až do konce roku 2021 a po zjednodušení podmínek přístupu k nevratným dotacím.

Obdobně jako u nás je cestování do Španělska a po Španělsku při dodržování základních pravidel v podstatě bezpečné. Zvláště pak pro kompletně naočkované, kteří se mohou vykázat zeleným covid certifikátem. Zdrojem nákazy jsou především skupiny mladých, hlavně noční podniky, jejichž provoz je však v mnoha oblastech regulován a časově omezen. Pokud se však chce někdo vydat do Španělska a poznávat ho v klidu a bez front u památek, je právě teď ten pravý okamžik.

Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button