Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Španělsko, únik do přírody

V roce 2020 bylo dosaženo znatelného procentuálního vzestupu, co se týče ubytování v chatách a venkovských domech. Celkem 68 % domácí španělské turistiky oproti 38 % v roce 2019 se odehrálo na poli agroturistiky. A v roce 2021 se ukazuje, že obsazenost venkovského ubytování bude opět vysoká. Jen v srpnu stoupla na 59 % (zdroj www.escapadarural.com).

Foto: Tourespaňa

Domácí turistika je ve Španělsku na vzestupu a hlavními destinacemi, kde obsazenost dosahuje až 73 %, jsou andaluské provincie Cádiz, Córdoba a Málaga, katalánská provincie Barcelona a galicijská Pontevedra.

Tendence v chování Španělů v letošním roce jsou obdobné jako v roce minulém. Celkem 72 % Španělů si dosud nezarezervovalo letní dovolenou a čekají na vývoj situace. Rekordně se zkracuje lhůta mezi rezervací a samotnou realizací cesty. Zároveň je ze strany klientů kladen požadavek na bezplatné zrušení cesty. Cestovní kanceláře se snaží zabránit tomu, že budou donekonečna bezplatně připravovat zájezdy a zase je rušit, a to tak, že snižují ceny zájezdů, avšak požadují nízký nevratný poplatek za provedenou práci.

Při cestách do zahraničí však Španělé dávají přednost ubytování v hotelu před soukromým. Celkem 34 % Španělů by počkalo s cestováním do zahraničí dalších 12–17 měsíců, ale pouze 7 % mladých mezi 16 a 24 lety by cestu do zahraničí odložilo.

Pokud jde o ubytování v soukromí, přicházejí nová pravidla a omezení. Restrikcí bylo již hodně, například povinnost soukromé ubytování registrovat a označit, nebo omezení pronájmu pouze 90 dní v roce. Nic z toho zatím nefungovalo dostatečně. Nyní přichází Madrid s dalším pravidlem, které začne platit od začátku roku 2022. Turisticky pronajímané byty se budou moci využívat pouze tehdy, budou-li se nacházet v přízemí nebo prvním patře. Jen v Madridu je okolo 14 000 bytů pronajímaných k turistickým účelům. Radnice v Madridu odhaduje, že 98 % z nich jsou nelegální. V roce 2021 bylo provedeno 5253 kontrolních prohlídek, z toho ve 425 případech bylo zavedeno správní řízení pro nedodržení podmínek.

Jaká jsou současná omezení ve Španělsku? Nejtmavší jsou momentálně Katalánsko a Baleáry, kde platí noční uzávěra od 01:00 do 6:00 hodiny ranní, uzavření restaurací v této době, omezení počtu osob na vnějších restauračních terasách na osm a v Katalánsku maximálně 10 osob uvnitř i venku na společenských akcích. V Madridu však uzávěra platí až od 2 hodin v noci.

Další informace o bezpečném cestování do Španělska najdete na Travel Safe http://www.spain.info

 

 

A na co se těšit ve Španělsku v září? Užijte si World Paella Day!

 

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button