Předpisy & regulaceŠpanělskoZahraničíZprávy

Španělsko je podle ministryně turistiky z hlediska koronaviru bezpečné

Španělsko je podle ministryně průmyslu, obchodu a turistiky Reyes Marotové z hlediska koronaviru bezpečné. Ministryně tak reagovala na výzvu člena francouzské vlády, aby Francouzi kvůli epidemii nejezdili na dovolenou do Španělska a Portugalska. Marotová připomněla, že koronavirus se šíří zejména mezi mladými, stejně jako jinde v Evropě, a že Španělsko pokročilo v očkování.

Deník El Periódico ale nyní přinesl srovnání, z něhož vyplývá, že Španělsko v přepočtu nových nákaz na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní patří k nejhůře postiženým zemím v Evropě. Upozornil ovšem také, že například Velká Británie je na tam v uvedeném ukazateli hůře než Španělsko. Podle posledních údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) horší situace než ve Španělsku je také například na Kypru.

Marotová dnes v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RNE řekla, že „stran udílení jakýchkoli doporučení by se mělo postupovat obezřetně“. Uvedla také, že epidemická situace se nemůže měřit jen počtem nových případů na počet obyvatel. Španělsko má podle ní naočkováno přes 40 procent obyvatel a nynější nárůsty nezatěžují nemocnice, protože nákaza se šíří zejména mezi mladými, kteří mají mírnější průběh nemoci covid-19. Ministryně také řekla, že zprávy některých zahraničních médií o epidemické situaci ve Španělsku neodrážejí realitu. Konkrétní média nejmenovala.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune 8. července vyzval Francouze, aby nejezdili na dovolenou do Španělska a Portugalska. Zdůvodnil to obavami z rychlého růstu nových případů koronaviru v těchto dvou zemích a z nakažlivější varianty delta. Ta se šíří v celé Evropě.

Katalánský deník El Periódico srovnal nárůst nových případů za dva týdny na 100 000 obyvatel s některými zeměmi. Ve Španělsku je tento ukazatel nyní 278, v Británii podle deníku 485 a v Portugalsku 270. Ve Francii přibylo za dva týdny na sto tisíc obyvatel 48 nákaz, v Belgii 79 a v Nizozemsku 73. V České republice je tento ukazatel podle stránek českého ministerstva zdravotnictví 19.

Deník El Periódico také srovnal jednotlivé španělské regiony, z nichž nejhůře vyšlo podle údajů španělského ministerstva zdravotnictví Katalánsko se 603 novými nákazami na sto tisíc obyvatel za dva týdny, u lidí ve věku 20 až 29 let je to v tomto regionu dokonce 2165 nových nákaz. K nejméně postiženým regionům ve Španělsku podle tohoto ukazatele nyní patří Kanárské ostrovy, Galicie či Baskicko.

Některé španělské oblasti v posledních dnech kvůli nárůstu počtu nakažených znovu zavedly některá omezení, například Katalánsko od 9. července zavírá na dva týdny noční kluby a diskotéky ve vnitřních prostorách a pro vstup na akce s více než 500 účastníky bude požadovat test či dokončené očkování; výjimkou jsou akce, při kterých se sedí. Naproti tomu například vedení madridského regionu vyloučilo nová omezení, omezit šíření koronaviru mezi mladými chce osvětovou kampaní.

Newsroom TTG / ČTK

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button