Kam jet?TOPZahraničí

Španělské turistické léto se dostalo na úroveň před pandemií

V období od ledna do konce července tohoto roku navštívilo Španělsko celkem 115 539 Čechů, o 45,4 % víc než za stejné období v roce 2020. I když je to potěšující údaj a lze předpokládat, že srpen a září byly stejně silné jako červenec, španělský cestovní ruch to nezachrání. Záchranný kruh si hodili sami Španělé v podobě objevování vlastní země.

San Vicente de la Barquera / Foto: Turespaña

Největší propad měly a stále mají velké metropole jako Madrid a Barcelona, ale ani menším městům s nedalekými plážemi jako Alicante, Tarragona nebo Almería se nedařilo vždy dobře. V případě Madridu a Barcelony je důvod nasnadě, a sice přetrvávající omezení pro turisty ze zemí mimo EU a chybějící kongresová turistika. Navíc v létě to turisty do velkého a rozžhaveného města opravdu netáhne. Madrid je na tom bohužel nejhůře, v počtu přenocování se propadl o 51 % oproti roku 2019. Nicméně právě Madrid nabízí úžasné možnosti, a to zvlášť nyní na podzim, kdy stojí za to si do Madridu zaletět na výstavy, koncerty, procházky bez lidí…

Botanická zahrada Madrid / Foto: Turespaña

Zdaleka ovšem není vše tak černé. Celkem 15 španělských provincií zažilo nejlepší léto ve své historii. Neuvěřitelný vzestup pocítilo vnitrozemí a sever Španělska. Města jako León, Palencie nebo Cuenca, patřící mezi města UNESCO, si polepšily v létě o 3–12 %, pokud jde o přenocování oproti roku 2019. Podobně i oblast kolem San Sebastiánu v oblasti Baskicka (+8,2 %), a vůbec celé severní Španělsko známé jako „zelené“ se díky své přírodě, skvělé kempingové infrastruktuře a vesnickému ubytování těšilo nebývalému přílivu domácích turistů, ke kterým se přidali Francouzi. Zatímco sever Španělska se těšil slušné oblibě i předtím, vnitrozemí dlouhá léta zdaleka tolik netáhlo, zvláště pak ne v letním období. Vnitrozemí však v sobě skrývá úchvatné trasy, přírodu, nespočet památek všeho druhu, města s úžasnou historií, pravou kastilskou gastronomii a mnoho sportovních možností. Španělsko je právě na podzim ta nejideálnější volba pro cestování.

www.spain.info

Turespaña, španělská centrála pro cestovní ruch, zastoupení OET Vídeň

Související články

Napsat komentář

Back to top button