Kam jet?ŠpanělskoTOPZahraničí

Španělská Kantábrie je letos v hledáčku poutníků

Kantábrie, zní to jako Kalábrie, ale nenechejte se zmást. Kantábrie, po španělsku Cantabria, je jeden ze zelených regionů v severním Španělsku na pobřeží Atlantiku neboli Kantaberského moře. V minulosti soupeřilo o své postavení na moři i na souši hlavně s Baskickem, ale dnes je to ráj pro surfaře a ty Španěly, kteří mají rádi moře, ale bez veder. Hlavní město Santander bylo vždy cílem královských rodin, které si zde užívaly čerstvého vzduchu a příjemného klima.

Foto: Turismo de Cantabria

Kantábrie je ale také jediným regionem v křesťanském světě se dvěma poutními cestami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO: Camino Lebaniego a Camino del Norte.

Ta první cesta je letos obzvlášť významná, protože se koná takzvaný Jubilejní rok, při kterém se otvírá brána odpuštění, neboť narození svatého Toribia oslavující se každoročně 16. dubna spadá na neděli. Byl to svatý Toribio z Astorgy, správce relikvií Ježíše Krista v Jeruzalémě, který se svolením tehdejšího papeže přenesl kousek kříže do španělské Astorgy, města, jehož byl biskupem. Tuto relikvii převezli do Liébany křesťané, kteří ji chtěli zabezpečit před muslimy, kteří byli u severních bran poloostrova ještě před velkou invazí z jihu. A to byl definitivní impulz k tomu, aby se klášter Santo Toribio a Liébana staly významným poutním místem.

Foto: Turismo de Cantabria

Příliv poutníků na toto místo, kde byly uloženy ostatky světce, jemuž byly připisovány léčivé a zázračné účinky, je zaznamenáván již od středověku. Chodili sem také uctívat Lignum Crucis, a proto se poutníkům na Camino Lebaniego říkalo „crucenos“, „poutníci kříže“, tedy ti, kteří přicházeli uctívat kříž.

Kudy trasa prochází? Členitý terén pohoří Picos de Europa a Kantaberského pohoří geograficky ohraničuje údolí Liébana a podmiňuje přístup do Santo Toribio ze sousedních oblastí, Asturie, Kastilie a Leónu. Existují četné historické zmínky o existenci čtyř hlavních poutních cest do kláštera Santo Toribio. Tyto cesty, které jsou v poslední době v rámci sítě pěších stezek v Liébaně označovány jako PR (trasy krátkých vzdáleností), vedou různými oblastmi podle výchozího místa.

Camino Lebaniego, jehož délka je přibližně 73 kilometrů, vede do vnitrozemí od pobřeží ze San Vicente de la Barquera ke klášteru Santo Toribio. Nabízí poutníkům trasu vedoucí přírodními krásami, které jsou posety nejvýznamnějšími příklady architektonického dědictví Kantábrie. Spojuje také severní (neboli pobřežní) a francouzskou cestu poutníků do Santiaga de Compostela prostřednictvím tras z Leónu a Palencie, které připomínají historické vazby mezi diecézí Liébana a královstvími León a Kastilie. Camino Lebaniego poskytuje poutíkům zvláštní akreditační dokument, který se nazývá Lebaniega.

Kantábrie není pouze tato poutní cesta, ale spousta jiných zajímavostí, jako například mytologické cesty, úžasné hory Picos de Europa, o které se dělí s Asturií, přírodní zoologický park Ccabárceno a skvělá gastronomie. Tak neváhejte a jeďte ochutnat Kantábrii!

http://www.spain.info

Turespaña, OET Vídeň, španělská kancelář pro cestovní ruch

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button