Kam jet?ŠpanělskoTOPTrendyZahraničí

Španělská Asturie, ideální oblast pro udržitelný cestovní ruch

Slovo udržitelnost, a to ve všech oborech lidské činnosti, se poslední dobou skloňuje ve všech pádech. Co to však konkrétně znamená v cestovním ruchu, je možná lehké v základních rysech nastínit, horší je to se zaváděním do praxe. Pro příklad se podíváme do severního, takzvaného zeleného Španělska, konkrétně do Asturie.

Foto: Turespaña

V oblastech, které svoji turistiku stavěly a staví na přírodě a mají k tomu dobré predispozice, je uvádění udržitelnosti do praxe zdánlivě jednodušší než například v Madridu nebo v oblastech na pobřeží Středozemního moře. Asturie leží u Atlantiku, má nádherné hory Picos de Europa, a do doby před covidem jí vytěžovali spíše domácí turisté. Za covidu se stala domácí turistickou hvězdou, protože umožnovala volnou turistiku v nádherné přírodě bez mačkanic v památkách, v hromadné dopravě či na pláži.

Udržitelnost v cestovním ruchu je multifaktoriální proces, ve kterém se spojují aspekty velmi rozdílné povahy. Protože si prakticky málokterý turista přesně uvědomuje, o co přesně jde, je úkolem turistických centrál vést osvětové akce, vysvětlovat, finančně podporovat digitalizaci, energetické úspory a cestovní ruch v době, kdy je turistická aktivita nejnižší. Jedná se o opatření, která v mnoha případech přesahují oblast cestovního ruchu a zahrnují i další resorty regionální správy.

Právní předpisy musejí držet krok s dobou a pokud možno předvídat, co přijde. Je třeba je neustále aktualizovat. Například nový zákon ve Španělsku týkající se ubytování zahrnuje nové typy ubytování a poskytování služeb, zlepšuje organizaci, propagaci a plánování odvětví, aktualizuje správní kontrolní mechanismy, vyžaduje dodržování předpisů v oblasti životního prostředí, zvyšuje záruky a ochranu uživatelů, začleňuje digitalizaci jako ústřední aspekt. Když se mluví o předpisech, je třeba mluvit také o vyhláškách, například o regulaci obytných automobilů, jejich provozu a parkování.

Asturie je velmi oblíbenou destinací na domácím trhu a není to poprvé, co mezinárodní média označují toto španělské knížectví za skrytý zelený klenot Španělska. Dlouhou dobu bylo Španělsko v představách Evropanů především slunečnou a plážovou destinací, ale již několik let se více než kdy jindy zaměřuje i zahraniční turistika na španělské kulturní dědictví a přírodní rozmanitost.

Foto: Turespaña

Turespaña podporuje značku Zelené Španělsko, která mimochodem získala od španělské vlády grant ve výši téměř jednoho milionu eur, který mu umožní stát se největším ekoturistickým koridorem v Evropě. Od října má asturské letiště v Castrillónu významnou síť mezinárodních spojení (v roce 2022 pět nových destinací společnosti Ryanair a tři destinace společnosti Vueling, příští rok dvě destinace společnosti Volotea). Bohužel, ač by tzv. Zelené Španělsko našlo zcela jistě své příznivce v České republice z řad individuálních turistů i skupin cestovních kanceláří, protože leží uprostřed severního španělského pobřeží, zatím se přímé lety z Prahy do této oblasti nekonají.

Nicméně, v květnu roku 2023 bude zahájen provoz vysokorychlostního vlak AVE z Madridu do hlavního města Asturiedo Ovieda. Za pouhé tři hodiny se bude možné dostat na sever Španělska, a to je opravdu úžasná zpráva. Otevření železničního koridoru do Asturie přesahuje ekonomický aspekt, protože má velký symbolický význam. Představuje překonání jedné z hlavních překážek spojení s touto oblastí a možnost vytváření nových produktů, které budou odpovídat udržitelnosti, tedy ke snížení energetické náročnosti a nižšímu počtu turistů v hlavní sezoně. Jeden z připravovaných produktů se nazývá Landscape Cuisine. Dalším je podpora cykloturistiky, dále pak průmyslového dědictví Asturie, která byla zemí dolů na uhlí, a jako další bude i podpořena poutní cesta do Santiaga. Za prvních sedm měsíců roku 2022 bylo zaznamenáno na 20 000 poutníků na svatojakubské asturské trase, o 11 % více než ve stejném období roku 2019.

Turespaña, kancelář pro cestovní ruch OET Vídeň

www.spain.info

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button