Města & regiony ČRNovinky

Soutěž na podobu nové filharmonie by mohla Praha vypsat v polovině roku

Architektonickou soutěž na podobu nové budovy filharmonie v Praze na Vltavské by mohlo hlavní město a Institut plánování a rozvoje (IPR) vypsat v polovině letošního roku. Vítěz by pak byl znám v dubnu či květnu 2022.

Ilustrační foto: Pixabay

První studii stavby by mohlo vedení města projednat letos na přelomu ledna a února. Na jednání magistrátního výboru pro kulturu to uvedli manažeři projektu Martin Krupauer a Martin Gross z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Podle dřívějších informací by sál mohl stát v roce 2032.

V současné době podle Martina Krupauera IPR dokončuje studii proveditelnosti a další dokumenty. „Snažíme se, abychom vše měli pohromadě do konce tohoto měsíce. Do zastupitelstva bychom s tím rádi šli v únoru,“ řekl. Právě to je jednou z podmínek vypsání architektonické soutěže.

Kromě samotného projektu bude do budoucna třeba podle manažerů vyřešit řadu problémů. Mezi nimi je například dopravní studie okolí Hlávkova mostu, podjezd pod železniční tratí, podoba křižovatky Antonínské a Bubenské ulice nebo protipovodňová ochrana. Dalším problémem je ochranné pásmo podzemního krytu u stanice metra C Vltavská. Pražští zastupitelé loni na podzim schválili pořízení změny územního plánu, která má stavbu umožnit. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. K přípravě stavby existuje komise rady hlavního města, které předsedá Martin Krupauer.

Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze se vedou desítky let. Nejvíce se řešilo vhodné místo. Sál mohl v 90. letech vzniknout na Letné – na místě, kde se uvažovalo také o výstavbě Národní knihovny podle návrhu architekta Jana Kaplického. Japonští investoři chtěli stavbu věnovat České filharmonii ke 100. výročí. Tehdejší ministr kultury Milan Uhde a primátor Milan Kondr jejich nabídku odmítli.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button