Města & regiony ČRNovinkyPředpisy & regulaceWellness & Spa

Sněmovna podpořila novelu, která upravuje vyměřování místních poplatků

Lázeňská města možná budou moci vybírat pobytový poplatek i v případě lázeňské péče, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění včetně platby za ubytování. Předpokládá to vládní novela o místních poplatcích, kterou v úvodním kole schvalování podpořila Sněmovna. Předlohu, která také upravuje vyměřování místních poplatků, nyní posoudí rozpočtový výbor dolní parlamentní komory. Lázeňská města plánovanou změnu vítají.
Ilustrační foto: CzechTourism

Na plně hrazenou lázeňskou péči se nyní na rozdíl od příspěvkové péče, kdy pojišťovna hradí jen léčení, a péče plně placené klientem poplatek z pobytu ze zákona nevztahuje. Novela tento rozdíl odstraňuje. Obec ale bude moci pacienty s plně hrazenou lázeňskou péčí ve vyhlášce od poplatku osvobodit, stojí v důvodové zprávě.

„Určitě by to mohl být zajímavý příjem města, který by bylo možné využít pro další rozvoj lázeňské infrastruktury,“ řekl primátor Teplic Jiří Štábl. V Teplicích je poplatek z pobytu 21 korun za lůžko a den.

Navrhovanou změnu by uvítal i starosta Luhačovic na Zlínsku Marian Ležák. Upozornil, že by se tak vrátil stav, který platil před několika lety, než dřívější novela obce o tento poplatek připravila. Lidé s plně hrazenou lázeňskou péčí využívají lázeňské prostředí, i když pobytový poplatek nehradí, řekl. Luhačovice loni získaly z poplatku z pobytu devět milionů korun. „Jen na údržbu lázeňského areálu jde půlka, na kulturu i pro lázeňské hosty, kino, divadlo, kolonádní koncerty jde pět milionů, odpady z veřejných košů stojí přes 1,5 milionu,“ uvedl Ležák. Další peníze stojí parkovací místa nebo infocentrum. „Kdyby byl příjem o čtyři miliony vyšší, mohli bychom území nejen udržovat, ale i zvelebovat,“ dodal starosta Luhačovic.

U vyměřování místních poplatků novela zavede v některých případech zjednodušené postupy, které odrážejí nynější praxi. Lidé také budou moci požádat obecní úřad v určitých případech o vyměření poplatku rozhodnutím.

Místní poplatky patří k příjmům obcí. Hradí se například za komunální odpad, za psy a za zábor veřejného prostranství. Do výše poplatků předloha nezasahuje, má spíše procesní charakter. „Nová právní úprava povede ke zpřesnění a snížení administrativní náročnosti správy místních poplatků,“ stojí v důvodové zprávě.

Novela dále výslovně zakotví možnost doměření místního poplatku. Půjde o případy, kdy úřad dodatečně zjistí, že poplatek neurčil rozhodnutím ve správné výši. Upravuje také přihlašování poplatků do insolvenčních řízení, aby úřad mohl uplatnit svou pohledávku včas.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button