Kam jet?NovinkyTechnologieZahraničí

Slovensko spustilo portál s informacemi o vytížení turistických lokalit

Slovensko spustilo nový informační portál o návštěvnosti národních parků a dalších chráněných lokalit. Turistům má pomoci při rozhodování o tom, kterou lokalitu si vyberou za cíl svého výletu tak, aby se vyhnuli náporu jiných návštěvníků.
Foto: archiv SACR / Stefan Kordos

Webový portál úřady uvedly do provozu po rostoucí návštěvnosti některých turistických oblastí v souvislosti s koronavirovou krizí.

Jednotlivé lokality jsou z hlediska náporu návštěvníků rozdělené do tří stupňů. Například při červené barvě, která znamená mnoho turistů na daném území, úřady doporučují vybrat jinou oblast. V tomto stupni byly dnes před polednem dvě trasy ve Vysokých Tatrách, které hlavně před propuknutím koronavirové krize byly častým cílem také českých turistů.

„V národních parcích a v chráněných územích jsme zaznamenali zvýšenou návštěvnost. Slovenské lesy mají až o 2,5 milionu návštěvníků měsíčně více než v období před pandemii. Právě v období, kdy je cestování do zahraničí ztíženo, množství obyvatel Slovenské republiky využilo naší přírodu jako útočiště,“ uvedl státní tajemník ministerstva životního prostředí Juraj Smatana. Dodal, že mnoho lidí, kteří hledají v přírodě klid, nechce být součástí davu turistů.

Portál zahrnuje údaje o návštěvnosti 230 lokalit. Aktualizovány jsou zatím jednou denně, a to dopoledne na základě informací pracovníků ochrany přírody přímo z terénu. Slovenské úřady neuvažují o tom, že by počty návštěvníků ve vytížených lokalitách omezovaly. Turisté se tak nadále budou moci rozhodnout, do kterých oblastí vyrazí.

Slovensko kvůli šíření nakažlivější mutace minulý týden zpřísnilo pravidla při vstupu na své území. Až na výjimky se karanténě při cestách na Slovensko vyhnou jen lidé, kteří byli očkování proti covidu-19. Kvůli koronavirovým opatřením například podnikatelé ve Vysokých Tatrách už zaznamenali rušení pobytů od hostů z Česka či Polska.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button