ArgentinaTOPZahraničí

Skryté poklady severního regionu

Severní region je povinná zastávka cestovatelů pro jeho přírodní bohatství a rozmanitost turistických tras. V posledních letech si díky lepší dostupnosti získaly popularitu vysokohorský ekosystém puna a andské pohoří provincie Catamarca.

Campo de Piedra Pómez (Pemzová pole), foto: Pavel Žák

Pohádkové kataklyzmy umožnily intenzivní a dlouhodobou vulkanickou činnost, která formovala krajinu do řady horských pásem. Stále existují pozůstatky těchto dávných časů: sopečné kužely fantastických tvarů, rozsáhlá lávová pole a tektonické příkopy, které byly v průběhu času postupně pokryty mohutným solným „pláštěm‟ a které střídají barevné laguny s tisíci růžových plameňáků a mystických vikuní. Taková je puna provincie Catamarca.

Ideální pozorování růžových plameňáků nabízí Laguna Grande. Během zimy toto vodní zrcadlo úplně zamrzne, ale když přijde jaro, stane se centrem největšího shromáždění Jamesových plameňáků v puně. Jedná se o více než 19 tisíc exemplářů (25 % celkové známé populace). Shromažďují se zde rovněž další dvě plemena plameňáků: andský plameňák a plameňák chilský.

Ikonou zdejší puny je však Campo de Piedra Pómez (Pemzová pole). Plocha o rozloze 25 kilometrů čtverečních připomíná moře bílých skal s růžovými hřebeny, jež jsou tvarovány větry sestupujími z And, které v nich vytvářejí chodby, dutiny a nejrůznější fascinující sochy.

Horská zóna provincie zve ke snění. Každý procestovaný metr po silnici, která vede k hraničnímu přechodu s Chile Paso San Francisco, je skutečnou pohlednicí. Andy zde mají ty nejrozmanitější barvy: od červené přes růžovou až k odstínům zelené a žluté. Po cestě potkáte stáda různých druhů lam jako jsou vikuňa a guanako, a v lagunách pak plameňáky, lysky a další ptáky.

Tato mezinárodní silnice byla původně přirozeným průchodem, který používali domorodci, později kolonizátoři a muleteři, kteří v Chile obchodovali s dobytkem a dalšími produkty.

Lamy vikuňa, foto: Pavel Žák

Oblast u přechodu Paso San Francisco je také známá, protože tam jsou Los Seismiles (Šestitisícovky), zóna která byla pokřtěna tímto jménem, ​​protože asi dvacet vrcholů přesahuje výšku 6 tisíc metrů nad mořem. Trekingové nebo horolezecké výpravy na tyto vrcholy začínají ve městě Fiambalá.

Necelých 50 kilometrů od Fiambaly se táhnou obrovské bílé duny. Tyto hory bílého písku zaujmou svou krásou a jsou lákadlem pro dobrodružnou turistiku a sandboarding. Mezi hlavní patří duny Saujil, Medanitos a Tatón.

Na závěr nesmíme opomenout, že i zde je možné si vychutnat jedinečnost krajiny ve společnosti místních lahodných vín.

Newsroom TTG

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button