Města & regiony ČRNovinky

Skiareály zůstanou zavřené, vláda připraví kompenzace

Lyžařská střediska zůstanou nadále uzavřena, vláda dnes rozhodla o prodloužení stávajících protiepidemických opatření do 22. ledna.
 
Foto: TTG / Petr Bílek
 
Nebude však zamezen příjezd ke skiareálům, jak to zavedlo například Německo. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček připravuje speciální program kompenzací pro lyžařské areály. V pondělí 11. ledna by ho chtěl představit vládě.

Havlíček se pokoušel vládě navrhnout variantu, aby se skiareály za určitého systému a podmínek mohly otevřít, respektuje ale rozhodnutí nařízení neuvolňovat, řekl. Ministr zdravotnictví Jan Blatný už včera uvedl, že fungování lyžařských areálů nepodpoří. Dnes dodal, že zimní střediska nejsou rozhodně místem, kde by byl omezen sociální kontakt. Střediska mohla být v zimní sezoně zatím otevřena od 18. do 26. prosince.

Provozovatelé skiareálů a zástupci cestovního ruchu ve středeční výzvě vládě požádali o pomoc se zajištěním bezpečnosti na sjezdovkách, kterou sami při omezeném nebo nulovém provozu garantovat nedokážou. Zástupci kabinetu se k tomuto problému dnes nevyjádřili. „Nepůjdeme cestou německou, která nejenom že zavřela areály, ale dokonce s ohledem na to, co by hrozilo podobně třeba jako v České republice, ještě zamezila příjezd k areálům. Chceme, aby turisté, nebo ti, kteří se tam chovají korektně, měli možnost tam dojet, aby měli možnost tam alespoň nějakým elementárním způsobem vyplnit svůj volný čas v rámci pobytu v přírodě,“ uvedl Havlíček.

Ohledně kompenzací se Havlíček ještě dnes odpoledne sejde s premiérem Andrejem Babišem, ministryní financí Alenou Schillerovou a ředitelem Asociace horských středisek ČR Liborem Knotem, aby domluvili specifické podmínky programu náhrad, řekl dále ministr.

V ČR je podle Havlíčka 450 skiareálů, z toho 150 větších. Svou činností do rozpočtu přinášejí 13 miliard korun ročně, obslouží 2,5 milionu lyžařů a zaměstnávají 45 000 lidí. „Provozovatelé skiareálů jsou v naprosto specifické situaci, oni mají možnost provozovat areály v jednotkách měsíců, ne-li dokonce týdnů v roce. Musejí tím pádem pokrýt náklady na celý rok z toho, co vydělají v těchto dnech,“ uvedl Havlíček.

Ztráta lyžařských areálů do 10. ledna bude podle AHS činit miliardu až 1,2 miliardy korun.

Příprava programu kompenzací pro skiareály kvůli nucenému uzavření je podle Asociace horských středisek krok dobrým směrem. Měl by podle ní zohlednit specifickou situaci lyžařských areálů, způsob jejich fungování či sezonnost. AHS doufá, že se podaří co nejdříve najít řešení, které bude mít reálný efekt pro záchranu tohoto oboru a celých horských regionů, uvedl ředitel AHS Libor Knot.

Provozovatelé skiareálů jsou podle Knota nyní v nezáviděníhodné situaci. Rozumějí důvodům svého uzavření, dosud navržený systém státní podpory by jim ale nepomohl. Všechny uzavřené provozovny kvůli vládním opatřením budou mít nárok na 400 korun na zaměstnance za den, kdy nemohly fungovat. Ten podle Knota ale ignoruje sezonnost provozu lyžařských středisek. Počet zaměstnanců bude kalkulován ke konci října minulého roku. V hlavní zimní sezoně je však ve skiareálech podle Knota zaměstnáno proti říjnu až pětkrát více lidí.

Podle České unie cestovního ruchu (ČUCR), jejíž členy jsou například i Asociace lanové dopravy nebo Unie horských povolání ČR, by stát měl skiareálům nahradit veškeré náklady za dny, kdy nemohly fungovat. Vláda by podle unie měla provozovatelům zimních středisek dát i časový rámec vývoje situace. „Určitě je pro nás lepší vědět, že musíme mít zavřeno třeba celý další měsíc, než žít v nejistotě z týdne na týden. Pokud bychom měli otevřít třeba až v polovině února, bude určitě pro mnoho areálů otázka, jestli ještě vůbec spouštět provoz,“ uvedl prezident Asociace lanové dopravy a viceprezident ČUCR Jakub Juračka.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button