Saúdská Arábie: Vzrušující cesta do neznáma
Objevte, kolik pravdy je v příbězích o kultuře a pohostinnosti Saúdské Arábie. Češi mohou cestovat do Saúdské Arábie s individuálním elektronickým vízem a Saúdské království se tak může stát turistickým hitem.
Saúdská Arábie: země rozmanité krajiny
Přestože většinu Saúdské Arábie tvoří poušť, najdete zde více než jen moře horkého zlatého písku. Království je známé svými památkami zařazenými na seznam světového dědictví UNESCO.
Prvním objektem, který získal toto vyznamenání, byly starověké hrobky AlUla Hegra pocházející z 1. století před naším letopočtem. Dodnes se v dobrém stavu zachovalo až 110 pohřebních komor vytesaných v pouštní skále Nabatejci, stejně jako studny, vodní kanály a prvky obranných zdí města.

Perlou Saúdské Arábie oceňovanou UNESCO je čtvrť At-Turaif v Ad-Diriyah. Bylo to první hlavní město saúdské dynastie a dnes zde můžete obdivovat architektonický styl Najdi, typický pro tento region. Pokud chcete ty nejlepší fotky, vydejte se na terasu Bujairi.
Přímořská Džidda zase láká nejen svou kosmopolitní atmosférou, ale také Al-Baladem – historickým starým městem, zapsaným rovněž na seznamu UNESCO. Uvidíte zde nejstarší mešitu v regionu, Masjid Shaffie ze 13. století, stejně jako kamenné nájemní domy a atmosférické uličky plné vůně kávy, vodní dýmky, chleba pečeného v hliněných pecích a orientálního koření.

Za návštěvu stojí také muzeum Tayebat s artefakty starými až 2500 let. UNESCO také doporučuje návštěvu oázy Al Ahsa, nazývané také Al-Hasa, osídlené již od pravěku. Jedná se o jednu z největších zón pěstování palem na světě – na 10 hektarech plochy jich jsou přes tři miliony. Najdete zde také mešitu Jawatha a četná archeologická naleziště.
Na Arabském poloostrově stojí za to vidět také kulturní oblast Hima v Suchých horách a provincii Ha’il. Podívejte se na skalní petroglyfy a starověké studny používané karavanami cestujícími pouští.
Ze země tisíce a jednoho koření
Arabský poloostrov otevírá bránu do blízkovýchodní kuchyně. Množství koření používaných v místních pokrmech je dědictvím staletí obchodních kontaktů mezi dnešní Saúdskou Arábií a Egyptem, Jemenem, Jordánskem, Kuvajtem, Katarem a Tureckem.
Nejoblíbenější koření v arabské kuchyni jsou: harissa, směs chilli, česnekové pasty, koriandru, kmínu a olivového oleje, dále kmín a za’atar. Používají se především ke kořenění zeleniny, jako jsou brambory, luštěniny, např. fazole, cizrna a čočka, dále lilky, cukety a rajčata.

Začněme snídaní. Na první sousto: mazanec, sýr a datlová marmeláda. A abyste si na začátku dne dodali energii, vyzkoušejte blízkovýchodní klasiku: pikantní shakshuku (smažená vejce vařená s rajčaty, cibulí a kořením) nebo banánovou masoubu (chléb ze zralých banánů doplněný oříšky, medem, rozinkami atd.).
Saúdský „mistr pokrmů“, tedy jareesh, je jako stvořený k obědu. Je to oficiální národní jídlo Saúdské Arábie, připravované s vařenou pšenicí, cibulí, rýží, masem, vývarem a kořením (petržel, kmín, koriandr).
Masová jídla jsou v Arábii založena především na skopovém, jehněčím a halal drůbeži. Mezi přípravky patří mimo jiné: oblíbený pokrm kabsa s rýží, speciální směsí koření, černou limetkou, mandlemi, piniovými oříšky a rozinkami.
Samozřejmě nesmíme zapomenout na dezert. V Arábii na vás čeká široký výběr sladkostí, od křupavého pečiva až po máslové sušenky. Určitě ochutnejte Umm Ali (zlatohnědý koláč plněný medem, ořechy a skořicí) nebo saúdskou pochoutku ma’amoul (křehké sušenky plněné pistáciemi, ořechy a datlemi).

Povinným nápojem v každé saúdské domácnosti a podniku je arabská káva. Každé jídlo tím začíná. Za svou charakteristickou vůni vděčí nejen lehce praženým bobům, ale také přídavku hrubě mletého kardamomu. Někteří lidé si tento intenzivně ochucený, lehce nahořklý nápoj obohacují i špetkou vzácného šafránu. Aby vyvážili hořkou chuť qahwa, Saúdové ji doplňují sladkými datlemi.
Při objednávání kávy věnujte pozornost rituálnímu způsobu nalévání. Podle saúdského zvyku se to vždy dělá levou rukou a samotné poháry se na znamení úcty dávají pravou. Zajímavé je, že podávání kávy a sladkostí je v Saúdské Arábii stále považováno za důležitý projev Hafawy – štědrosti a pohostinnosti hostitelů.
Qahwa nejlépe chutná s blízkovýchodními sladkostmi, jako jsou kandované datle nebo kakaové sezamové kroužky, kokosové muffiny nebo krémový pudink muhalabiji s růžovou vodou.
Saúdská Arábie: pohostinná země s tradicemi
Aby byl pobyt v Saúdské Arábii příjemný, vyplatí se před cestou poznat nejdůležitější zvyky v této zemi. Pokud je budete následovat, můžete počítat s vřelým přijetím a pohostinností Saúdů. Pro respektování místní kultury a tradic se doporučuje skromné a elegantní oblečení.
Pro Evropany může být překvapivá i skutečnost, že některé obchody a prostory mohou být během modliteb uzavřeny. Během ramadánu se tempo života v zemi výrazně zpomaluje a mnoho servisních míst nemusí fungovat.

Alkohol se neprodává po celé zemi. V obchodech ho nehledejte, jeho konzumace je totiž trestná zákonem. Místo toho vyzkoušejte lahodné místní nápoje, které dokonale uhasí vaši žízeň i v těch nejteplejších dnech.
Saúdská Arábie je 12. největší zemí světa, a tak není divu, že nabízí rozmanitou krajinu a zážitky v každém regionu – od zelených lesů a červené pouště až po zasněžené štíty na severu. Buďte jedním z prvních průzkumníků, kteří vkročí na saúdskou půdu: od nejstaršího islámského města v Medině po pobřežní metropole – jako je Džidda na pobřeží Rudého moře nebo Dammam na straně Perského zálivu. Pokud respektujete jejich kulturu, Saúdové vás přivítají vřele, s otevřenou náručí a srdcem.
Text vznikl ve spolupráci se Saúdským úřadem pro cestovní ruch. www.visitsaudi.com