NovinkyZahraničí

Rusko pro turisty otevřelo poslední cestu carových blízkých

Turisté zajímající se o dějiny carského Ruska mohou nyní nasednout do zvláštního vlaku projíždějícího pohořím Ural po trase, kterou jeli někteří příbuzní posledního cara před popravou v roce 1918.
Foto: Pixabay

Vlak, který vzdálenost mezi Jekatěrinburgem a Alapajevskem ujede za tři hodiny, je vybaven vagonem na téma carské rodiny, kde si turisté mohou vyzkoušet podobné oblečení, jaké nosila ruská šlechta na počátku 20. století, napsala agentura Reuters.

„Carský vlak – sestávající z lokomotivy a jediného vagonu – uvítali v Alapajevsku chlebem a solí a písněmi žen v lidových krojích,“ uvedl populární list Komsomolskaja pravda na webu svého uralského vydání.

Po příjezdu do města zaveze turisty autobus na důležitá místa v životech členů carské rodiny, kteří zde byli zabiti. „V noci 18. července 1918 sem bylo svrženo zaživa osm lidí. Byla mezi nimi velkokněžna Jelizaveta Fjodorovna,“ říká kněz Serafim a ukazuje na zasněženou šachtu.

Jelizaveta Fjodorovna byla sestrou carevny. Spolu s ní zde přišlo o život pět knížat z rodu Romanovců a dva služebníci, podotkl deník. Podle knězova vyprávění se carovi příbuzní trápili tři dny na dně šachty, než podlehli zraněním.

Cara Mikuláše II., jeho manželku a pět dětí zabila bolševická popravčí četa v roce 1918 ve sklepě kupeckého domu v Jekatěrinburgu, jenž leží asi 1450 kilometrů na východ od Moskvy. Jejich těla se našla v lese za městem. Na místě, kde byli zavražděni, byl později v Jekatěrinburgu postaven chrám. Den po popravě cara a jeho rodiny bolševici zabili další carovy příbuzné a svrhli je do opuštěné šachty v Alapajevsku, který se nachází na severovýchod od Jekatěrinburgu.

Ruská pravoslavná církev v roce 2000 prohlásila za svatého Mikuláše II., kterého sovětské úřady vykreslovaly jako slabého vůdce. Církev rozhodla, že car a jeho rodina zemřeli jako mučedníci.

„Carský vlak“, vypravovaný o víkendech pod záštitou oblastních úřadů, podnikl v sobotu svou první cestu. Nikoliv s turisty, ale s novináři. A před vstupem do zbrusu nového „exkurzního“ vagonu, jehož vybavení se podobá interiéru moderního letadla, si všichni museli nechat změřit teplotu. Uvnitř si pak mohli poslechnout nahrávku o cestování vlakem v carském Rusku. Cestu, která běžnému spoji trvá čtyři hodiny, zvládl „carský vlak“ za necelé tři hodiny. Ale jízdenky, které stojí 2590 rublů (asi 740 Kč), jsou podle organizátorů už vyprodány až do května.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button