ROADSHOW 2025 představila novinky v polských regionech pro nadcházející turistickou sezonu
Pražská kancelář Polské turistické organizace pro Česko a Slovensko má za sebou úspěšnou ROADSHOW 2025, určenou pro cestovní kanceláře a agentury se zájmem o Polsko. Konala se v termínu 11.–13. března 2025 v Praze, Brně a Ostravě a akce se zúčastnily desítky českých a slovenských cestovních kanceláří a agentur.

Formou B2B workshopů se v rámci ROADSHOW 2025 představilo 12 polských regionálních turistických organizací, které přijely představit své regiony a novinky pro rok 2025. Opakovaně do České republiky dorazili zástupci Dolního Slezska a Vratislavi, Opolského vojvodství s Opolí, Slezského vojvodství, Malopolska s Tarnovem, Lodže, Velkopolska s Poznaní, Pomořanska se zastoupením Sopot a zástupci města Lublin. Naopak poprvé přijeli prezentovat své regiony zástupci Lublinského vojvodství a Zámostí, Západního Pomořanska, Kujavska-Pomořanska s Bydhoští a Toruní, Mazovska a Podkarpatí. Kromě regionů zastoupilo 40 reprezentantů i polské hotely, muzea a lokální atrakce. Čeští účastníci byli příjemně překvapeni množstvím prospektů v češtině, které polští zástupci přivezli a které jsou už běžně dostupné v infocentrech v prezentovaných regionech.

Mgr. Pavel Kunc ze společnosti Nev-Dama/Dertour, který se této B2B akce zúčastnil už podruhé, vnímá Polsko jako velmi zajímavou destinaci a cítí i stoupající zájem o spolupráci z polské strany ve srovnání s předchozím rokem. Roadshow 2025 ocenil jako skvělou příležitost poznat se osobně během krátkého časového úseku s mnoha potenciálními partnery z celého Polska a načerpat inspiraci pro rozšíření nabídky o nové destinace, jako třeba Západní Pomořansko nebo okolí Gdaňsku. Pochválil připravenost polských partnerů na stoupající zájem českých turistů o polské destinace: „Řada míst má plán rozvoje na rozšíření kapacit, nabízí širokospektrální využití. Resorty mají multifunkční záběr, nabízejí rozmanité služby a zaměřují se i na rodiny s dětmi.“ Potvrdil, že dlouhodobě evidují stále větší zájem českých klientů o horské a přímořské destinace v Polsku, a to nejen v létě, ale i v zimě a o prodloužených víkendech. Zmínil, že čeští turisté si velmi pochvalují příznivé ceny, zákaznický servis a polskou gastronomii.

Slova o připravenosti polské strany na zvýšený zájem českých turistů o Polsko potvrdil Polák Krzysztof Raganowicz, zástupce Lokální turistické organizace Metropole Lublin. Do Prahy přijel už potřetí a letos kromě východopolské metropole Lublinu zájemcům představil s kolegy celé Lublinské vojvodství včetně renesančního města Zámostí (Zamość) a Národního parku Roztocze. „Lublin má nové pohodlné dálniční spojení s Krakovem, odkud se do Lublinu dostanete autem už za 3 hodiny. Pouhou 1,5 hod. trvá cesta autem z Varšavy, a s Varšavou má Lublin dokonce přímou leteckou linku, takže východní Polsko je nyní turistům lépe dostupné.“
Naopak poprvé do Prahy zavítala ředitelka Regionální turistické organizace Západní Pomořansko Anna Gardzińska. Pozitivně ji překvapila výborná organizace akce a skutečnost, že zástupci českých cestovních kanceláří a agentur přicházeli s velmi jasnou poptávkou i nabídkou. „Tato B2B setkání jsou velmi potřebná a užitečná, protože zájem českých turistů rok od roku stoupá. A pro nás je velmi důležité vědět, jak se na české turisty připravit. Na podobném setkání se např. naši polští hoteliéři a restauratéři dozvěděli o potřebě nabízet českým turistům hlavní jídla dříve, než jsme v Polsku zvyklí. Takové informace jsou velmi cenné a umožní nám zlepšit zákaznický servis směrem k českým turistům. Také se snažíme, aby více poskytovatelů nabízelo materiály připravené v českém jazyce a turisté lépe využili širokou nabídku našich služeb. Náš region je totiž ideální pro milovníky aktivně stráveného volného času. Máme skvělou infrastrukturu zaměřenou na cyklisty, a to včetně míst označených značkou „cyklisté vítáni“, jako jsou ubytování a restaurace. “

Do Brna a Ostravy na akci Polské turistické organizace pro Česko a Slovensko poprvé dorazily i cestovní kanceláře a agentury ze Slovenska. Za polskou stranu tu měli premiéru zástupci hotelů z polských Beskyd, které jsou součástí Slezského vojvodství. Podobně jako v Čechách, i na Slovensku roste poptávka po polských destinacích, a to jak známých (Malopolsko a Pomořansko), tak i méně známých (např. polské Podkarpatí a Lublinské vojvodství).

Z Ostravy není daleko do polské Lodže, odkud přijel Ireneusz Ðąbrowski, vedoucí chovatel slonů, představit návštěvníkům Łódź ZOO Orientarium. Sám je důkazem toho, že Poláci a Češi k sobě nemají daleko. Vystudovaný polský zootechnik se k práci se zvířaty dostal na stáži v Safari Parku ve Dvoře Králové. Poté se v polské Vratislavi v tamní zoo zamiloval do práce se slony, a láska k nim už ho neopustila. Na 10 let se vrátil do Čech ke slonům do Zoo Praha, ale pak přišla nabídka, která se neodmítá – vybudovat sloní pavilon v polské Lodži, v nově postaveném Orientariu v rámci místní zoologické zahrady. Irek se tam stará o největšího indického slona v Evropě, Alexandra, známého svým jedním klem, a o 3 sloní teenagery. Každý den v 11 hodin mají návštěvníci možnost zhlédnout unikátní show v podobě koupání v proskleném bazénu. „Češi znají jih a sever Polska, ale prostor mezi tím je pro ně velká neznámá. Proto chci Čechy pozvat do středu Polska, do našeho krásného moderního Orientaria v Lodži, kde kromě sloního koupání uvidí největší podvodní tunel v Polsku se žraloky, rejnoky a mnoha jinými vodními živočichy. Kromě toho tu mohou spatřit staré známé – krokodýly Krakena a Penelopu, kteří se sem přistěhovali kvůli lepším podmínkám pro páření ze Safari Parku ve Dvoře Králové. Zoo navíc leží na rovině, takže se návštěvníci procházením zoo tolik neunaví jako např. v pražské zoologické zahradě,“ popsal Irek lákadla lodžské zoologické zahrady.

Na závěr akce v každém městě připravili polští partneři pro zástupce českých cestovních kanceláří a agentur bohatou tombolu o krásné ceny včetně několikadenních pobytů v různých polských destinacích. Výherci tak budou moct sami poznat zajímavá polská místa, než je nabídnou svým klientům.
Ladi Tichá
Článek byl zpracován ve spolupráci s Polskou turistickou organizací.