Rekordní počet zahraničních turistů v Thajsku

Počet zahraničních turistů v Thajsku se loni zvýšil o 4,2 procenta na rekordních 39,8 milionu, což odpovídá více než polovině populace země. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo thajské ministerstvo cestovního ruchu. Tempo růstu však zpomalilo a výhled lukrativního odvětví v letošním roce ohrožuje silná domácí měna a vypuknutí onemocnění novým koronavirem v Číně.

Příjmy z turistiky stouply loni o tři procenta na 1,93 bilionu bátů (1,4 bilionu Kč). Příjmy z turistiky se na celkovém hrubém domácím produktu země podílejí zhruba 12 procenty. Cestovní ruch je tak jedním z nejdůležitějších pohonů růstu druhé největší ekonomiky jihovýchodní Asie, která již roky zaostává za kolegy v regionu.

Nejvíce turistů do země přijelo z Číny. Jejich počet stoupl o 4,4 procenta na 10,99 milionu.

Růst počtu zahraničních turistů ale loni zpomalil a zaostal za cílem vlády. Podnikatelé v odvětví z toho obviňují silný bát, který se loni zařadil mezi asijské měny s nejvyšším růstem. Vůči dolaru si připsal téměř devět procent a k čínskému jüanu 11 procent.

Rada pro cestovní ruch Thajska, jejímiž členy jsou podnikatelé v odvětví, minulý týden odhadla, že letos se počet zahraničních turistů zvýší o méně než pět procent. Výzkumná organizace Kasikorn pak varovala, že počet turistů z Číny by mohl letos klesnout o 0,5 až dvě procenta, místo aby se zvýšil o 1,6 až 3,5 procenta, jak se čekalo doposud.

Obavy zvyšuje nový koronavirus. Thajsko v pátek potvrdilo pátý případ onemocnění a začínají oslavy lunárního Nového roku, které znamenají příliv turistů z Číny.

Podle odhadů thajská ekonomika loni vzrostla o 2,5 procenta, nejpomaleji za pět let. Letos má podle centrální banky tempo růstu mírně oživit na 2,8 procenta.

Newsroom TTG, ČTK

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..