Nápady tohoto druhu, které nikdo v sektorech nejvíce zasažených pandemií covid-19, tedy v cestovním ruchu, nijak nekonzultuje, vyvolávají v podnikatelích rozporuplné reakce. Mají se smát, či plakat? Jedná se o návrh Ministerstva průmyslu a obchodu ČR?
Po celé období pandemie covid-19 současná vláda tvrdě kritizovala tehdejšího premiéra Andreje Babiše a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v tom, jak málo pomáhají sektoru služeb a cestovnímu ruchu. Nyní se však podnikatelům říká: Lákejte své domácí i zahraniční klienty s téměř 6x a vícenásobně drahými energiemi do aquaparků, bazénů a saun na teplotu 19 °C, zasněžujte lyžařské svahy “úsporně“, do hotelů přijeďte se svetrem a na večeři nabízíme jen studenou kuchyni? Většina podnikatelů si po dvou letech restrikcí klade zásadní otázku, jak dále podnikat, nebo je lepší ukončit činnost?
Nejistota podnikatelů je obrovská, dlouhé zanikání bude drahé i pro stát. Bohužel zde zcela zásadně chybí dialog vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, a to minimálně se střešními sektorovými organizacemi.
Nezastropuje-li vláda cenu elektrické energie (jako to již udělalo několik států EU), k čemuž má již hotový “Klausův” zákon o cenové regulaci 526/1990, pak se dá očekávat velmi turbulentní podzim a nejistá zimní sezona.
Česká unie cestovního ruchu
Jakub Juračka, předseda
tel.: +420 602 675 768, e-mail: jakub.juracka@ceskauniecr.cz
Pavel Košnar, místopředseda
tel.: +420 602 281 743, e-mail: pavel.kosnar@ceskauniecr.cz