Kam jet?LidéRozhovory

Rás al-Chajma: tak trochu jiný emirát – dokonalé místo pro aktivní dovolenou i poklidnou relaxaci

Čím konkrétně je „tak trochu jiný“ tenhle nejsevernější emirát, který na špici Arabského poloostrova odděluje Perský záliv od Ománského? Na to jsme se vyptali Rakiho Phillipse, ředitele Úřadu pro rozvoj cestovního ruchu v Rás al-Chajma. Pochází z floridského Orlanda a v turismu pracuje od svých devatenácti let. Mluví plynně arabsky a v oblasti Předního východu zakotvil i se svou rodinou již v roce 2005. Protože právě Spojené arabské emiráty mu připadají jako ideální místo jak k dlouhodobému životu, tak i ke krátkodobé dovolené – ať si ji představujete jakkoli. Rás al-Chajma totiž nabízí pokud ne vše, tak určitě drtivou většinu toho, co od ideální dovolené očekáváte.

Foto: Adéla Štechová

Čím se liší Rás al-Chajma od daleko známějších emirátů jako Abú Zabí nebo Dubaj? A co navíc nabízí svým návštěvníkům?

Je velmi pestrý a rozmanitý, co se týče krajinných scenerií – máme tu přes šedesát kilometrů udržovaných pláží se zářivě bílým pískem, pouště se sytě červeným pískem, největší pohoří v rámci celých Spojených arabských emirátů s nejvyšší horou Džebel Džais (Jebel Jais), zelená horská údolí, mangrovová pobřeží, ale i moderní města se všemi vymoženostmi. Přitom právě z mezinárodního dubajského letiště nebo z letiště v sousedním emirátu Šárdžá je to sem jen pár desítek minut jízdy. Snoubí se zde tradiční i moderní svět.

Pro jaký typ zahraničních návštěvníků je Rás al-Chajma ideální?

Prakticky pro všechny. Najdete zde jak ubytovací zařízení vhodné pro rodiny s dětmi, tak i pro zamilované páry nebo sportovně aktivní jednotlivce. Od luxusních hotelů přes glampingové plážové stany až po ekochatky v horách. A na své si přijdou také ti, které zajímá historie a autentické zážitky.

To je poměrně široký záběr – mohl byste blíže popsat jednotlivé oblasti?

Začněme třeba tím, že než se v emirátech našla ropa, byl jedním z největších zdrojů místního bohatství lov perel. Lidé se vydávali loděmi na dobu několika dní na širé moře, potápěli se na jeden nádech do mnohametrových hloubek a lovili perlorodky. Celý den byla jejich jediným palivem silná káva a teprve večer si dali jídlo připravené z ryb, které vedle perlorodek ulovili. Dnes se můžete s historií i současností této práce na vlastní kůži seznámit na jedné perlorodkové mořské farmě v rámci celých emirátů, kterou založil vnuk jednoho z posledních tradičních lovců perel. Je to zábava jak pro děti, tak pro dospělé – na klecích z provazů porostlých perlodkami si vlastníma rukama jednu vylovíte a zkusíte své štěstí. Navíc se dozvíte spoustu netušených věcí o tom, kterak místní oblast fungovala dlouhá staletí coby styčný bod obchodní i informační výměny mezi tehdejším Západem a Východem. A když jsem se zmínil o té silné kávě – na území Rás al-Chajma byla nalezena vůbec nejstarší kávová zrna na světě. To a mnohé jiné včetně zábavných interativních sekcí pro děti naleznete v Muzeu historie v hlavním městě. Dalšími pamětihodnostmi jsou například nejstarší dochovaná pevnost z dob britské nadvlády, z níž se vám naskytne neskutečný panoramatický výhled na jedné straně na širé moře, na druhé straně na rozeklané hory a jejich zelenající se údolí.

Zmínil jste široké možnosti sportovního vyžití…

Ano, vedle tradičních plážových vodních sportů jsou zde jedinečné příležitosti plynoucí z rozmanitosti místní krajiny. Pro dospělé i děti jsou bezpochyby jedinečným zážitkem plavby na kajacích v laguně hlavního města, jejíž zákruty jsou pokryté šťavnatě zelenými a hustými mangrovovými porosty. Pro zdatnější jedince se nabízí možnost vyjet si na kole přímo z pobřeží až k vrcholu nejvyšší hory emirátů Džebel Džais (Jebel Jais), kde rozmáchlými, ostře stoupajícími serpentinami překonáte během pár hodin výškový rozdíl téměř 1700 metrů. Můžete to samozřejmě také udělat obráceně – nechat se vyvézt cyklobusem nahoru a sjet naprosto bez námahy dolů.
Rás al-Chajma je také známý jako místo, kde se letos již počtrnácté pořádal jeden ze světově nejslavnějších, nejnáročnějších a zároveň nejrychlejších závodů v půlmaratonu. A populární jsou zde vedle silniční cyklistiky také horská kola, na nichž se dají sjíždět kamenitá údolí – vádí.

Co všechno dalšího nabízejí nejvyšší hory Spojených arabských emirátů?

Třeba nejdelší zipline na světě s délkou téměř čtyř kilometrů. Sjedete na ní rychlostí téměř 160 km/h do hloubky přes 400 metrů. A protože možná nebudete mít v tom adrenalinovém rauši šanci vše pořádně vnímat, je součástí téhle atrakce i kamera go-pro, která zaznamená vše včetně vašich zvukových reakcí. Ale je zde i několik dalších, pomalejších a spíše vyhlídkových zipline, nebo můžete zkusit překonat skalní útesy pomocí řetězových cest. Ale pokud chcete jít více „na pohodu“, jsou v horách vyznačeny desítky kilometrů nenáročných turistických tras, které vás zavedou na místa s úchvatnými výhledy, kde si můžete rozložit deku a udělat piknik – což je ostatně jakási národní zábava místních nejen v horách, ale také a v daleko větší míře v pouštích. Místní rodiny se prostě večer seberou, zaparkují někde u silnice a vydají se pár set metrů do širé pouště, kde pod zářivě hvězdnatou oblohou piknikují až do hluboké noci. Tenhle autentický zážitek je přístupný i vám jako zahraničním návštěvníkům.

Jak je to vůbec s místním „dress codem“ a s náboženskou a společenskou tolerancí?

Rás al-Chajma je na jednu stranu tradiční, ale na druhou liberální emirát. Vedle mešit zde najdete kostely katolického, pravoslavného, syrského i protestantského vyznání nebo synagogy. Co se týče oblečení, můžete mít na sobě to samé, co v kterémkoli evropském dovolenkovém resortu. Ovšem vyjma „posvátných míst“ – asi tak jako vás v šortkách asi jen těžko pustí do římského Vatikánu.

A co se týče tolerance k alkoholu, což je někdy jedna z hlavních věcí, co českého návštěvníka zajímá…?

Rás al-Chajma není „totálně suchý emirát“ jako například sousední Šárdžá. Ceny jsou zde samozřejmě o něco vyšší než v Evropě, ale cca o čtvrtinu nižší než třeba v Dubaji.

Autobusem, taxíkem, Uberem, na kole… jak nejlépe se přemisťovat po Rás al-Chajma?

Jakkoli. Kolo, které si půjčíte téměř na každém rohu, je nejlepší na krátké dojezdové vzdálenosti podél pobřežních promenád; pokud se nechcete (ale udělejte to, máte-li na to) vydat Uberem nebo taxi – dnes jsou zde tyhle služby spolu spojené a jsou vhodné na ty střední a delší vzdálenosti. Ale můžete si tu kdekoli na letišti půjčit auto, dieselové i elektro – silnice jsou hypermoderní, tzn. rovné a rychlé, pohonné hmoty jsou pochopitelně ve srovnání s Evropou za pakatel a funguje i digitální navigace, a pokud náhodou ne, místní silniční cedule jsou psány jak v latince, tedy angličtině. Stejně tak jako všichni místní jsou vedle svého rodného jazyka s vámi schopni komunikovat anglicky, takže se nikde neztratíte.

Radek Kovanda

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button