CestovkyData & studieNovinkyZahraničí

V Tunisku jsou Češi v přepočtu na obyvatele turisté číslo 2

Češi jsou v Tunisku jedni z nejpočetnějších turistů. V přepočtu na obyvatele se dokonce řadí na druhé místo, hned za Francouze. Ačkoliv v absolutních číslech jsou až na šesté pozici, tento poměr svědčí o silném zájmu Čechů o tuto destinaci. Vyplývá to z čerstvých dat Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch.

Foto: CK Blue Style

Tunisko je pro Čechy nejbližší africkou destinací, sezona v ní začíná už v dubnu a končí začátkem listopadu, takže lze za teplem a sluncem vyrazit už poměrně brzy. Každoročně vypraví jen CK Blue Style do Tuniska z Prahy, Brna i Ostravy desítky tisíc turistů, a to jak rodin, tak i třeba dvojic. Týdenní pobyt s all inclusive lze pořídit už od necelých devíti tisíc korun – sezona zde právě začíná.

„Nejdostupnější Afrika je z Česka vzdálená zhruba 2,5 hodiny letu, takže sem lze vyrazit klidně i jen na pár dnů, když se člověk potřebuje na jaře prohřát a užít si moře,” uvádí Lenka Pátek, expertka na cestování a obchodní ředitelka CK Blue Style, a dodává: „Stovky kilometrů bílých písčitých pláží u azurově modrého Středozemního moře, vynikající kuchyně, výborně vybavené hotely s atrakcemi pro děti i klidnější hotely určené pouze pro dospělé, pestrá kultura i významné památky včetně těch zařazených na seznam světového dědictví UNESCO – to vše najdete jak v severní části země, tak na jižněji položeném ostrově Djerba.“

Naprostá většina turistů míří do Tuniska hlavně kvůli jeho plážím a vodním radovánkám – ať už v hotelových aquaparcích, nebo přímo v moři. Pláže jsou písčité a pozvolné, takže jsou velmi vhodné i pro děti. Rodiče s malými dětmi si velmi chválí Croco Cluby s českými animátory, kde mají nejmenší o zábavu postaráno. Kromě tradičních vodních radovánek a sportů, jako je windsurfing a kitesurfing, sem jezdí také milovníci potápění. Ti míří hlavně do Tabarky, kde při objevování podmořských jeskyní a kaňonů mohou potkat chobotnice, sasanky, ale i obrovské kanice.

Foto: CK Blue Style

Nejnavštěvovanější památky v Tunisku:

  1. koloseum El Jem
  2. Antoniovy lázně – součást archeologického naleziště Kartágo
  3. muzeum Kartágo

Týden v Tunisku s all inclusive nabízí CK Blue Style už od necelých devíti tisíc na osobu. Výběr je ale velmi široký, protože v nabídce je více než sto hotelů nejrůznějších kategorií, z toho zhruba třetina na ostrově Djerba. Největší zájem je o čtyř až pětihvězdičkové hotely. Až dosud mířily všechny lety na pevninu na letiště Enfidha, od letoška míří část letů CK Blue Style také na letiště Monastir.

Kulisy Star Wars jsou cílem nejen pro děti

„Byla by škoda zůstat během dovolené pouze v areálu hotelu, protože kromě pláží nabízí Tunisko i mnoho kulturních zážitků. Například filmová stezka, která návštěvníky zavede na místa známá z velkofilmů jako Star Wars nebo Indiana Jones. Z Djerby je to jen kousek k slanému jezeru Chott el Djerid, největší solné pláni na Sahaře, kde byly natáčeny kulisy pro Star Wars,“ vysvětluje Kateřina Urbanová Dušková z Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch.

Atraktivní jsou ale i jiné cíle – například horské oázy, palmerie, kde se pěstují datle, olivové háje a samozřejmě četné historické památky. Můžete tak zavítat třeba do jedné z nejstarších synagog na světě zvané El Ghriba v maorském stylu. Původní synagoga zde byla postavena už v roce 586 před naším letopočtem. Pěšky odsud dojdete i do Djerbahoodu – galerie pod širým sluncem v podobě desítek streetartových maleb v různém stylu.

Foto: CK Blue Style

Základní informace o Tunisku

Tunisko s 12 miliony obyvatel je severoafrická země o rozloze 164 tisíc kilometrů čtverečních (dvojnásobek oproti České republice) ležící na pobřeží Středozemního moře, sousedící s Alžírskem na západě a Libyí na jihovýchodě. Hlavním městem je Tunis, který se nachází v severní části země. Tunisko má bohatou historii sahající až do starověku, hlavním sídlem tehdy bylo fénické město Kartágo, významné centrum středomořského obchodu a kultury.

V roce 1956 uznala Francie, která do té doby zemi kolonizovala, Tunisko jako nezávislý stát (ve stejném roce i Maroko, Alžírsko pak v roce 1962). Nicméně francouzština je stále oficiální jazyk a ve školách se učí od třetí třídy, angličtina pak od páté.

Cestovní ruch tvořil v roce 2024, kdy do země dorazilo celkem na deset milionů turistů z celého světa, zhruba 9 procent HDP a zaměstnával 400 tisíc lidí. Hlavními zdroji příjmů země je těžba nerostných surovin – zejména ropy a fosfátů, ale také textilní průmysl a zemědělství, zvláště pěstování oliv, citrusových plodů, datlí, mandlí a dalších. Navzdory vysoké nezaměstnanosti patří tuniská ekonomika mezi rozvojovými zeměmi i nadále k těm nejúspěšnějším. Nominální hrubý domácí produkt na obyvatele činí 4190 USD (Česko má 31 365 USD).

Na konci roku 2010 zažehly protesty v Tunisku takzvané arabské jaro a země se od té doby demokratizuje.

Newsroom TTG / CK Blue Style

Ukázat další

Související články

Back to top button