CestovkyNovinkyPředpisy & regulace

Příspěvek CK do garančního fondu nechá MMR i na příští rok ve snížené výši

Příspěvek cestovních kanceláří do garančního fondu nechá Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) i na příští rok ve snížené výši. CK tak zaplatí 0,03 procenta ročních plánovaných tržeb, což by mělo do fondu přinést kolem 6,5 milionu korun, uvedl to vedoucí oddělení komunikace MMR ČR Vilém Frček.
Foto: archiv MMR

Pro rok 2020 příspěvek činil 0,05 procenta, o rok dříve CK platily 0,1 procenta. Za loňský rok jim úřad kvůli pandemii koronaviru úhradu prominul. Frček doplnil, že k polovině června bylo v garančním fondu 60,8 milionu korun. Garanční fond cestovních kanceláří byl zřízen v roce 2018, slouží jako záložní zdroj na případné pokrytí náhrad klientům po krachu CK, které by neuhradila pojišťovna. Letos z něj podle Frčka bylo použito asi 4,4 milionu korun.

“Další čerpání prostředků garančního fondu v letošním roce přitom nelze vyloučit,” uvedl. Zároveň, upozornil že v důsledku pandemie vzrostl počet úpadků CK – zatímco v roce 2018 zkrachovaly dvě CK a o rok později žádná, loni jich úpadek vyhlásilo 14. “Výše prostředků v garančním fondu tak musí odpovídat změněné situaci na trhu zájezdů. Letošní příspěvek by tedy měl především vykompenzovat realizované výplaty,” řekl dále.

MMR ČR počítá s novelou zákona o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který mimo jiné upravuje zajištění CK pro případ jejich úpadku. Úpravu normy resort plánuje podle Frčka předložit vládě v druhém pololetí příštího roku. Úřad zvažuje několik variant, jednou z nich je posílení role garančního fondu, kdy by mohl sloužit k výplatě nároků klientů zkrachovalé CK. Místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež ale dříve toto řešení označil za alibistické.

Zajištění proti úpadku po CK vyžaduje zákon a splnění této podmínky je pro podnikatele podle zástupců oboru stále těžší. Papež dříve vysvětlil, že pro pojišťovny se po bankrotu britské CK Thomas Cook v roce 2019 stalo rizikovým produktem. Česká asociace pojišťoven navíc upozornila, že v důsledku pandemie koronaviru se výrazně zhoršilo finanční zdraví CK.

MMR ČR ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou pro CK připravilo program podpory pro získání pojištění pro případ úpadku. V rámci titulu Záruka CK státní banka poskytovala od začátku roku záruku až do 75 procent požadované spoluúčasti CK do limitu 30 procent z pojistného plnění, nejvýše ale osm milionů korun. Tato pomoc se státu podle Štěpána Landíka, ředitele obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny, která se zaměřuje na cestovní pojištění, vyplatila.

V tuzemsku bylo podle MMR ČR k 21. červnu aktivních 583 CK, od začátku roku vzniklo šest nových, sedm zaniklo a tři vyhlásily úpadek. Činnost jich přerušilo 36, provozování živnosti naopak obnovilo 19. Před vypuknutím pandemie, začátkem roku 2020, resort evidoval 856 aktivních CK.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button