LidéMěsta & regiony ČRNovinkyRozhovoryWellness & Spa

Příliš dlouhé čekání

Tak hodnotí situaci kolem zápisu jedenácti evropských lázeňských měst na Seznam světového dědictví UNESCO paní Nora Dolanská, která v této aktivitě zastupuje jako PR specialistka Karlovy Vary.

Foto: Lenka Neužilová

Před více než rokem jsme si povídaly o snaze Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní, německých měst Baden-Baden, Bad Ems, Bad Kissingen, belgického Spa, francouzského Vichy, rakouského Badenu, anglického Bathu a italského Montecatini o zápis jako Great Spas of Europe. Kam se tato snaha za rok posunula?

Na jaře letošního roku jsme předali poslední doplňující odpovědi na otázky, které nám po své loňské zářijové návštěvě položila odborná komise UNESCO. Její členové z Karlových Varů odjížděli spokojení a v tuto chvíli jsme již dávno měli vědět, zda se zápis na Seznam světového dědictví UNESCO podařilo prosadit. Bohužel současná celosvětová epidemiologická situace neblaze ovlivnila i komisi UNESCO, která se dosud nesešla, aby rozhodla. Tím se vše oddaluje, což není dobré.

Je znám nějaký náhradní termín, kdy by mělo k rozhodnutí dojít?

Bude-li epidemiologická situace příznivá, je ohlášeno listopadové zasedání komise v Paříži.

A pokud k jednání nedojde?

Pak se rýsuje možnost, že se vyhlášení odloží na jaro 2021 a budou společně posuzovány nominace z letošního roku i z roku 2021. My jsme optimisté a věříme, že se vše nakonec povede ještě letos. Ale i v tomto případě by se všechny větší akce spojené s úspěšným zápisem odehrály až v příští turistické sezoně.

Neplánujete alespoň menší akci jako oznámení úspěšného zápisu?

Plánů máme samozřejmě spoustu, takže jsme promýšleli i tuto variantu. Pokud by skutečně k zápisu došlo ještě v letošním roce, rádi bychom oznámení veřejnosti spojili s mimořádnou čtyřdenní filmovou přehlídkou 54 ½ KVIFF, která proběhne 18.–21. listopadu.

Co děláte pro to, abyste udrželi zájem lidí o zápis, který se díky zmíněným okolnostem stále oddaluje?

Po loňské sérii přednášek na karlovarských školách se snažíme přesvědčit o přínosech být součástí UNESCO památek i další Karlovaráky. Seznamujeme je jak s lázeňskými městy, která jsou součástí Great Spas of Europe, tak s již na seznam zapsanými lokalitami. Větší marketingové akce byly bohužel jak u nás, tak v ostatních městech kvůli koronaviru pozastaveny.

Daří se vám zdrženlivý a leckdy až negativní postoj místních k zápisu ovlivnit?

Cítíme změnu k lepšímu a je třeba říci, že k tomu velmi napomohlo vedení města. Díky okolnostem je letos naprosto odlišná situace oproti předcházejícím letům a turistickou sezonu se podařilo zachránit díky městským pobytovým voucherům, slevovým kartám, bezplatným vstupům do památek a kulturní nabídce. I hoteliéři pochopili, že pro ně město něco dělá a že se jim snaží pomoci. Do městských voucherů a slevových karet, kterých letos vydalo již 33 000 oproti loňským 670, investovalo 50 milionů korun. Vyplatila se i kampaň Karlovarského kraje a Karlových Varů v Praze, protože lázeňské město celé léto žilo.

Jakou proměnu v klientele a jejím chování město po zápisu očekává?

Myslím, že všichni již pochopili, že i kulturně zaměřená klientela, která není vázaná pouze na lázně, ale zajímá se o architekturu a město samotné, je pro Karlovy Vary zajímavá. Je to nový segment návštěvníků, který dosud Vary masověji nenavštěvoval. O to více o něj budou muset místní pečovat, protože je zřejmé, že pobyty těchto klientů budou výrazně kratší než pobyty lázeňských hostů a pacientů.

Když se ještě dotkneme přetrvávajících negativních pocitů karlovarských usedlíků, z čeho mají vlastně největší obavy?

Paradoxně z toho, z čeho strach mít nemusejí. Obávají se, že zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO se zpřísní podmínky pro ochranu nemovitostí. Ale tak to není, protože památkáři se dosud řídí stejnými pravidly, kterými se budou řídit i po zápisu. To znamená, že pokud je dům vyhlášen památkou, budou se na něj vztahovat stejná pravidla jako dosud.

Na co tedy bude mít zápis ve městě největší vliv?

Principem, na kterém UNESCO lpí, je, aby se v místech pod jeho ochranou dobře žilo místním, aby se nestala skanzeny bez života. Proto hlídá, aby se upravovaly zelené plochy, parky, lesy a dbalo se na ochranu životního prostředí.

O zápis usiluje celkem 11 měst. Kdo je v aktivitách spojených se zápisem nejaktivnější?

Určitě Karlovy Vary a rakouský Baden. Další města jsou aktivní především doma, ale připravuje se i společná kampaň po vyhlášení. Pracuje se rovněž na společném marketingu, existují už i návrhy společného merchandisingu. Kolekce porcelánových šálků s vyobrazením motivů Great Spa of Europe by se dokonce měla vyrábět v karlovarské porcelánce G. Benedikt.

Plánují již nyní města nějaké společné akce?

Chystá se společná online konference starostů všech 11 měst, která je plánována na 1. října. A na jaro se připravuje koncert v rámci Beethovenových dní v Karlových Varech. Hudební těleso z rakouského Badenu vystoupí 27. června 2021 s beethovenovským programem na počest Beethovenova benefičního koncertu pro obyvatele vyhořelého lázeňského města Baden u Vídně, který skladatel odehrál 6. srpna 1812 v karlovarském Českém sále.

Plány jsou na stole, lze ještě v tuto chvíli udělat něco pro uspíšení zápisu?

Nyní už se dá jenom čekat. Vše bylo připraveno, ale nyní už záleží jen na porotě. Její maďarský předseda byl z Karlových Varů při své návštěvě nadšen, tak věříme, že nám všem ze společné nominace bude nakloněn a že se po příliš dlouhém čekání konečně dočkáme. Takže teď je to buď všichni, nebo nikdo…

Děkujeme za rozhovor.

Lenka Neužilová

Amara Zemplinerová

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button