IncomingNovinky

Při návratu ze Španělska budou od 7. ledna opět nutné testy, výjimkou jsou Kanárské ostrovy

Od čtvrtka 7. ledna budou opět potřeba negativní testy na koronavirus při návratu ze Španělska s výjimkou Kanárských ostrovů, povinné budou i pro přijíždějící cizince.
Foto: Pixabay

Španělsko tak doplní většinu evropských zemí, které spadají do červené kategorie. Cestující, kteří v těchto zemích strávili v posledních 14 dnech dobu delší 12 hodin, jsou povinni před návratem do České republiky vyplnit příjezdový formulář. Do 5 dnů od vstupu na území České republiky se dotyčný musí podrobit PCR testu a výsledek musí být předložen do 7 dnů od příjezdu příslušné krajské hygienické stanici. Po návratu je možné předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, který ale nesmí být starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na osoby mladší 5 let.

Před oznámením výsledku testu je nutné, aby se dotyční chovali obezřetně a omezovali kontakty se zranitelnými skupinami obyvatel, především pak se seniory. Měli by zároveň zvážit home office, pokud to povaha práce umožňuje.

Kanárské ostrovy jako jediná část Španělska zůstanou v oranžové kategorii, kde už nyní figurují Francie, Řecko, Finsko, Irsko, Island, Norsko, Malta, portugalské Azory a Madeira. Po návratu z těchto zemí musejí cizinci, kteří na území ČR pracují nebo studují, předložit výsledek PCR testu. A to před vstupem na pracoviště, případně před vstupem do vzdělávací instituce, kde studují.

Systém semaforu upravuje také kategorii zelených zemí, ve které žádná z těchto povinností neplatí. Vzhledem k aktuální epidemické situaci napříč Evropou je v této kategorii momentálně zařazen pouze Vatikánský městský stát.

Parametry a kritéria tzv. semaforu vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií a ukazatelů daných států.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button