Města & regiony ČRMICENovinkyPraha

Pražské Výstaviště loni vykázalo zisk 38,5 milionu korun

Společnost Výstaviště Praha, kterou vlastní hlavní město, loni vykázala zisk asi 38,5 milionu korun, což je meziročně zhruba o 21,4 milionu korun více. Většinu zisku tvořil příjem z prodeje pozemků hlavnímu městu. Areál navštívily zhruba dva miliony lidí.
Foto: prague.eu

Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která provozuje pražské Výstaviště a od loňského července také tržnici v Holešovicích. Největším projektem na Výstavišti je nyní rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce, která začala na počátku minulého roku.

Z vlastního hospodaření firma podle zprávy skončila v zisku zhruba 5,3 milionu korun, zbytek z celkového kladného výsledku tvoří peníze, které dostala z prodeje historicky svěřených pozemků v Jinonicích hlavnímu městu. Výnosy firmy tvořily asi 312,1 milionu korun a náklady 273,6 milionu.

Firma loni podle zprávy poprvé získala anonymizovaná data o návštěvnosti od mobilního operátora, podle kterých přišly do areálu přes dva miliony lidí. Největší návštěvnost byla v březnu, kdy se v areálu koná Matějská pouť, následovaly měsíce červen a květen. Na Výstavišti se podle dřívějších informací loni uskutečnilo 126 akcí externích pořadatelů a 24, které pořádalo Výstaviště Praha. V tržnici to bylo 47 vlastních akcí a 42 bylo externích.

Hospodaření firmy podle dokumentu loni zasáhlo zahájení rekonstrukce Průmyslového paláce a opravy Křižíkových pavilonů, což po velkou část roku připravilo firmu o většinu vnitřních prostor k pronájmu. Dva z Křižíkových pavilonů byly po rekonstrukci otevřeny v červnu a poslední na podzim. Koncem roku byla také dokončena rekonstrukce bývalé restaurace Bohemia, která nově nabízí prostory pro konání společenských akcí.

Firma loni zahájila rekonstrukci střech Křižíkových pavilonů, které se otevřou veřejnosti pravděpodobně letos v létě. Začala také rekonstrukce budovy lapidária, která byla v havarijním stavu. “Díky započatým pracím na budově lapidária tak již byly zahájeny nebo probíhají rekonstrukce na všech významných budovách Výstaviště,” stojí v dokumentu. Společnost také pokračovala v opravách cest a vylepšování veřejných prostranství.

Rekonstrukce podle zprávy zasáhly problémy ve stavebnictví související nejprve s pandemií koronaviru a následně s napadením Ukrajiny Ruskem. Podle dřívějších informací radního Adama Zábranského musela firma kvůli zvýšení nákladů přerušit opravu chátrajícího divadla Spirála, protože vícenáklady překročily zákonný limit, a firma proto musela vypsat na dokončení stavby nový tendr.

Loni v červenci společnost převzala od hlavního města do správy Holešovickou tržnici, což podle zprávy neprovázely zásadní problémy. I přes nutnost vypovědět a znovu uzavřít velké množství podnájemních smluv se podle dokumentu podařilo v tržnici udržet prakticky všechny původní obchodníky.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button