Města & regiony ČRMICENovinkyPrahaVeletrhy

Praha loni do Výstaviště investovala 160 milionů korun

Hlavní město loni do rozvoje areálu Výstaviště investovalo 160 milionů korun, letos by to mělo být více, sdělili zástupci města a Výstaviště.

Foto: prague.eu

Zrekonstruován byl například první ze čtyř Křižíkových pavilonů a vznikl nový skatepark. Letos by měly začít rekonstrukce dalšího pavilonu a divadla Spirála, pokračovat bude přestavba restaurace Bohemia na reprezentační sál a začít znovu fungovat má restaurace Pražan.

Areál provozuje městem vlastněná firma Výstaviště Praha. Předseda jejího představenstva Tomáš Hübl řekl, že oprava prvního z pavilonů u Křižíkovy fontány zahrnovala kompletní úpravy interiéru, nové vytápění a vzduchotechniku a také rolety, které umožňují regulovat světlo pro různé příležitosti. Práce podle něj vyšly asi na 50 milionů, s rekonstrukcí dalšího pavilonu by se mělo začít v květnu.

Ve stejném měsíci má začít oprava divadla Spirála, které nefunguje od povodní v roce 2002. Vyjde asi na 200 milionů a bude zahrnovat vybudování druhé scény. Divadlo chce Výstaviště provozovat samo včetně dramaturgie, stejně jako Křižíkovu fontánu. K té podle Hübla vznikla studie přestavby, která by měla umožnit její využití pro více typů akcí. Studii nyní posuzují památkáři, kteří v areálu musejí schvalovat všechny úpravy.

Asi před týdnem se oficiálně spustil také nový skatepark ve spodní části areálu v místě bývalého Bruselského pavilonu, letos by se měl rozšířit o zázemí pro sportovce a osvětlení. V plánu je také rozšíření přilehlého bikeparku. Na jaře příštího roku má být dokončena oprava bývalé restaurace Bohemia, kde již nebude restaurace, ale víceúčelový sál.

Stejně tak v bývalém podniku U Primasů již vznikl multifunkční prostor pro pořádání různých akcí. Restaurace Pražan si svou funkci zachová a již je opravena, nyní hledá nového provozovatele. Ten původní, který plánoval v podniku otevřít minipivovar, podle náměstka primátora Pavla Vyhnánka kvůli insolvenci skončil.

Hübl dále řekl, že v plánu je omezení vjezdu osobních aut do areálu, který by v budoucnu měl být možný jen na výjimku. Měla by se také, pravděpodobně v mobilní podobě, vrátit vstupní brána. Tu původní nechalo strhnout minulé vedení města. Podle Hübla je však z praktických důvodů nutné mít možnost areál uzavřít, ať už při placených akcích, nebo po skončení provozní doby kolem 22:00. Výstaviště také pokračuje se započatými opravami chodníků a inženýrských sítí, letos je podle Hübla v plánu rovněž výsadba 75 stromů.

Hübl dodal, že pandemie kvůli výpadku prakticky všech akcí zasáhla i hospodaření Výstaviště, které přišlo o desítky milionů korun. Všechny plánované investice do rozvoje areálu nicméně mají být podle Vyhnánka a Hübla uskutečněny.

Vyhnánek dodal, že vedení města nedávno schválilo nový způsob financování, kdy Výstaviště stejně jako dosud platí nájem, ale jeho velká část se odvíjí od výnosů z pronájmů pro různé veletrhy a další akce. Cílem podle náměstka je, aby v obdobích krize, jako je právě teď, město svoji vlastní firmu neposílalo do insolvence.

Praha již také delší dobu připravuje rekonstrukci Průmyslového paláce a dostavbu jeho vyhořelého křídla. Vyhnánek řekl, že tendr na stavební firmu je ve fázi otevírání cenových nabídek, které by se mělo uskutečnit v nejbližších dnech. Následně se bude muset rozhodnout o nejlepší nabídce, schválit ji a počkat na vypršení odvolacích lhůt. Podle náměstka by práce měly začít tento rok.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button