DopravaŠvýcarskoTOPZahraničíZprávy

Povedlo se! Ve Švýcarsku dojel do cíle nejdelší osobní vlak světa

Dnes, v sobotu 29. října 2022, společnost Rhétské dráhy (RhB) vypravila vlak dlouhý téměř kilometry. Vlak se 100 vagóny úspěšně dorazil ze stanice Preda do stanice Alvaneu.

Foto: Rhätische Bahn

Úspěšný pokus o světový rekord se uskutečnil v rámci oslav 175. výročí švýcarských železnic. Nejdelší osobní vlak světa, dlouhý 1910 metrů a těžký 3000 tun, projel po trati Albula/Bernina z Predy přes viadukt Landwasser a sérií tunelů, a po 46 minutách dorazil do cílové stanice Alvaneu. Tento úsek železnice se považuje za jeden z nejúchvatnějších na světě a je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO. Diváci u trati i u displejů fascinovaně sledovali, jak se vlak proplétá vratnými tunely, jako předlouhý had z počítačových her.

Rekordní vlak vznikl spojením 25 vlakových souprav nejnovějšího typu Capricorn a obsahoval sto vozů. Vlak pohánělo 7 lokomotiv se strojvůdci a na palubě bylo 21 techniků. Třeba se kapacita vlaku byla přes 4500 cestujících, jízdy se účastnilo pouze 150 pasažérů z řad novinářů a VIP hostů. Rekordu předcházelo několik měsíců testování, zda je vůbec tato věc technicky proveditelná, i vzhledem k nutnosti přesně koordinovat brzdění, a zda je možné zaručit naprostou bezpečnost.

Vlaky Capricorn vyrábí společnost Stadler a jsou čtyřdílné. Jedna souprava měří 76,5 metru a nabízí 164 míst k sezení, z toho 35 v první třídě. S maximální rychlostí 120 km/h tvoří základ železničního provozu švýcarského kantonu Graubünden. Rhétské dráhy (Rhätische Bahn) od roku 2016 objednaly celkem 56 čtyřdílných souprav Capricorn. Nákup končící v roce 2024 představuje největší modernizaci vozového parku RhB v historii a také dosud nejvyšší investici tohoto dopravce do vozového parku. Výše obchodu činí 534 milionů švýcarských franků (kolem 13,5 miliardy českých korun).

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Back to top button