Jižní TyrolskoKam jet?NovinkyZahraničí

Pod zářícím trojzubcem… 3Zinnen Dolomites

Tři vrcholy 3Zinnen/Tre Cime jsou ikonickým obrazem nejen Jižního Tyrolska, ale i celých Dolomit a vlastně horské Itálie. Rozsáhlý 3Zinnen Dolomites ski resort se v posledních letech rozrostl a propojil už na 5 velkých kopců s celkem 115 km sjezdovek, které obsluhuje 31 moderních kabinek, sedaček a vleků. Objevte je hned zkraje sezony, start plánují už na 26. listopadu a nabízejí výhodné ceny.

Foto: ©Kottersteger

Region leží na italsko-rakouské hranici, dá se tedy využít cesta buď po dálnicích přes Mnichov, Brenner a Pusterským údolím, anebo přes Rakousko na Lienz. Časově vyjde zhruba nastejno, jen posuďte, odkud z Česka vyrážíte.

Přestože už se mohou hrdě řadit mezi top areály celých Dolomit, ještě tu není tolik návštěvníků jako v těch jiných nejznámějších. V ideálním mixu modrých, červených a černých pist si najde ty svoje každý. Doporučujeme vyhlídkovou panoramatickou poznávací jízdu, která vás zabaví na několik dní.

Foto: ©Kottersteger

Grande Giro Delle Cime už brzy

Začínáme obvykle ve Vierschachu/Versciaco, odtud se vyvezeme na Helm/Monte Elmo (vrchol je v 2200 m) – tady se můžete nechat natočit na video. Sjedeme dolů do Sextenu/Sesto a opět vzhůru k Stiergartenu (2100 m). Přes Aignaue míříme na Rotwand/Croda Rossa (2000 m), kde čeká fotopoint s obřími sněhuláky. Zvláštní vykřičník si zaslouží sjezdovka Holzriese, ta má 71% sklon. Nabízí se mnoho kombinací, opakovaček a zastávek v horských restaurací s vyhlídkami, popojet se dá i skibusem. Představivosti se tu meze rozhodně nekladou.

Pokud byste měli málo a rádi objevujete, stačí v dolní stanici Vierschach/Versciaco nasednout hnedle v lyžácích na vláček Pustertal Expressu a přejet si do Innichenu/San Candido se skikrosovými tratěmi, Toblachu/Dobbiaco nebo Prags/Braies. Do půl hodiny jste taky na Kronplatzu (v rámci ubytovacího Holiday passu je jízdenka zdarma). A ještě se už brzy chystá propojení přímo trojzubcový vrchol na Grande Giro Delle Cime. Celá oblast je taky rájem pro skialpinisty, tipy na trasy by zasloužily samostatný článek. Ze Signaue na Rotwandwiesen byla vytyčena i tzv. „výuková“ pro začátečníky, po ruce zůstává lanovka Rotwand, kdyby se vám už nedařilo sjet dolů nazpátek do údolí.

Foto: ©Kottersteger

Krmení sobíků s dětmi, nebo gourmet restauranty

Až skončíte na lyžích a ještě než padnete na zasloužený odpočinek do wellness, jistě stihnete i další atrakce tohoto regionu. Na Monte Baranci se ještě večer za umělého osvětlení nejen lyžuje, ale dá jezdit i na tobogánu, nebo krmit s dětmi sobíky. Z vyhlášených Vánočních trhů si nenechte ujít ten ve starobylém Innichenu/San Candidu. Právě tady snad nejvíc dýchne atmosféra adventních tradic.

Samozřejmě i tady jako v celém Jižním Tyrolsku naleznete i potěšení pro gourmety, vybrané jídlo a pití dostanete na mnoha místech. Zkuste nové restaurace Ariane´s Guesthouse či Luis Alm v Sextenu/Sesto. Na ubytování doporučujeme hotely, oceňované pro jejich udržitelný koncept. Nature hotel Leithof si třeba vyrábí i vlastní elektřinu, o surovinách do kuchyně nemluvě. Berghotel Sexten získal za využití přírodních materiálů certifikát GSTC jako teprve druhý v Evropě. Skvělé tipy jsou i Bar/Bistor Biwak 12, Atto Suites, Hermann´s, hotel Andermax nebo Aparthotel Gamz.

Ještě kousek vedle… Gsieser Tal/Valle di Casies a Antholzertal/Valle di Anterselva

Gsieser tal, údolí mezi dvěma sjezdařskými areály Kronplatz a 3Zinnen, patří běžkám, skialpům nebo pěším zimním túrám na vysokohorské boudy (Mooshütte, Messnerhütte, Kaseralm apod.). Koná se tu známý Knedlíkový maraton (15. 1.) a lyžařský maraton Gsiesertal lauf (18. 2.), druhý největší v Itálii hned po Marcialonze. Takže ideální topic zní: vyrazte si na běžky a pak se tu odměňte dobrým jídlem a pitím. Bydleí doporučujeme v apartmánech Sunnig Nature, Hayloft, Webahof nebo Foerra, ale i v hotelu Fontis.

Anterselva je biatlonová Mekka a domov Gabriely Wiererové, světový pohár se tu jede tentokrát 19.-22. ledna. Ale hlavně parádní běžecké tratě okolo nádherného jezera (i na jeho zamrzlé hladině) s jistotou přírodního sněhu, vždyť jsme více než 1600 metrů vysoko. Vydat se můžete i po svých nebo na sněžnicích, průsmyk Staller Sattel bývá v zimě pro auta uzavřený. Můžete se tady i na pár nocí ubytovat (luxusní Amus chalets, původní farmy Autentis, Ausserwegerhof či Antenhofer hof, anebo je tu i osvědčený Falkenstener).

Foto: ©wisthaler.com

Zimní akce v regionu 3Zinnen Dolomites

25. 11.–6. 1. Vánoční trh Innichen/San Candido

26. 12. Největší setkání čertů Toblach/Dobbiaco

21.–22. 12. Světový pohár ve skikrosu Innichen/San Candido

30.12. Silvestrovské slavnosti Sexten/Sesto

7.–14. 1. Festival horkovzdušných balonů

13.–15. 1. Pusterský maraton na běžkách Ski Classic

3.–5. 2. Světový pohár v běhu na lyžích Toblach/Dobbiaco

4.–5. 2. Toblach-Cortina, lyžařský maraton

  1. 3. Drei Zinnen Ski Raid skialpový závod

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button