CestovkyZprávy

Počet cestovních kanceláří za loňský rok klesl podle ministerstva zhruba o stovku

Počet cestovních kanceláří za loňský rok klesl podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR) zhruba o stovku, k 31. prosinci jich fungovalo 605.
Foto: Firo tour

Většina jich přerušila činnost, konkrétně 80. Úpadek jich vyhlásilo 14, meziročně o čtyři více. Dalších 13 cestovních kanceláří ukončilo provozování živnosti. Naopak tři nové loni vznikly. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl mluvčí MMR ČR Vilém Frček. Před vypuknutím pandemie koronaviru, začátkem roku 2020 úřad evidoval 856 aktivních cestovních kanceláří.

Kromě přetrvávajících omezení v cestování v důsledku šíření koronavirové nákazy se cestovní kanceláře potýkají i s problémem zajištění pojištění proti úpadku, které po nich vyžaduje zákon. Kvůli vzrůstajícím nárokům pojišťoven skončila loni na konci října jako cestovní kancelář například Pantour. Z velkých firem se už předloni nepodařilo pojištění pro případ úpadku nepodařilo získat Firo tour. Nejprve pokračovala jako cestovní agentura, ke konci roku na ni soud prohlásil konkurz.

Cestovní kanceláře mohou od pondělí žádat o státní záruku na novou pojistnou smlouvu proti úpadku v programu Záruka CK, který navázal na loňský titul COVID Záruka CK. Podporu lze využít na smlouvy o délce nejvýše jeden rok na pojistné období od 1. ledna do konce června letošního roku. Národní rozvojová banka může poskytnout záruku až do 75 procent požadované spoluúčasti cestovní kanceláře do limitu 30 procent z pojistného plnění, nejvýše ale osm milionů korun.

Pojištění proti úpadku pro cestovní kanceláře se pro pojišťovny stalo podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže rizikovým produktem po bankrotu britské Thomas Cook v roce 2019. Zajistitelé tím vyčerpali velké množství peněz. Navíc v důsledku pandemie koronaviru se podle mluvčí České asociace pojišťoven Veroniky Nové výrazně zhoršilo finanční zdraví cestovních kanceláří.

Kvůli nutným úsporám, k čemuž přispěla pandemie, se v posledních měsících loňského roku sloučily do jedné firmy CK China Tours a Adventura. CK China Tours byla do té doby dceřinou společností CK Adventura.

Cestovní kanceláře a agentury před pandemií zaměstnávaly podle ACK ČR asi 14 400 lidí, loni na podzim jich bylo zhruba 5000. Nejtíživější situaci zažívají agentury zaměřené na příjezdový cestovní ruch. Nová vláda od 1. ledna rozhodla o pozastavení vyplácení příspěvku B z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus. Firmám ho stát vyplatí za listopad a prosinec. Česká unie cestovního ruchu dříve uvedla, že zastavení této podpory bude mít výrazný dopad na další propouštění v turismu.

Newsroom TTG / ČTK

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button