JamajkaNovinky

Kdy je nejlepší odletět na Jamajku?

Kdykoli! Jamajka je celoroční tropická destinace, kde je stále léto a teploty spíše ke třicítce. Určité rozdíly v počasí však v průběhu roku jsou.

Columbus Cove, Ocho Rios. Foto: Jamaica Tourist Board
Columbus Cove, Ocho Rios. Foto: Jamaica Tourist Board

Když Středoevropan přiletí na Jamajku, tak bez ohledu na datum má vždy pocit, že je léto. Panuje tu tropické počasí, teploty kolísají kolem 26 °C a většinou svítí slunce. Kdybyste však na Jamajce strávili celých dvanáct měsíců, určitých rozdílů si mezi částmi roku povšimnete. Jaká jsou tedy jamajská roční období?

Prosinec až duben: málo deště, mírnější teploty

Sušší a teplotně o něco mírnější období trvá na Jamajce od poloviny prosince do konce dubna až května . V nejsušším měsíci únoru prší v průměru pouze tři dny a slunce svítí 9 hodin denně. Teplota klesne v noci dokonce i na 23 °C (vzácně i na dvacet), maxima se pohybují kolem 28 °C. Za „ochlazení“ mohou větry zvané „Northers“, vanoucí od Severní Ameriky.

Období od poloviny prosince do poloviny dubna se považuje za hlavní turistickou sezonu: slunce svítí, obloha je jasná a teploty příjemně mírné. S cenami a intenzitou turistického ruchu se však má opačně: v hlavní sezoně vlivem silné poptávky ceny a počet turistů rostou, přičemž oba jevy dosahují extrémů o Vánocích, Velikonocích a jarních prázdninách. Pokud byste se rozhodli jen na Jamajku na Vánoce, je třeba rezervovat i rok předem.

Duha nad Karibikem. Foto: www.goodfreephotos.com
Foto: www.goodfreephotos.com

Květen až listopad: vlhko a teplo

Severovýchodní obchodní větry přinášejí vláhu na Jamajku po celý rok, období od května až června do listopadu je však zřetelně vlhčí než zbytek roku. Nejvíc prší od srpna do října: v průměru na každý z těchto měsíců připadá 9 deštivých dnů a 7 hodin slunečního svitu denně. Není třeba se vůbec obávat ani relativně „nejhoršího“ počasí v září a říjnu. Většinou to vypadá tak, že jasná obloha se zatáhne, hodně intenzivně zaprší, za pár hodin už zase svítí slunce. A ani za případného delšího lijáku rozhodně nepřestává být teplo. Jamajčané ostatně déšť označují za „liquid sunshine“.

Jamajské hory Blue Mountains. Foto: Hans Van Wamel
Blue Mountains. Foto: Hans Van Wamel

Říkal jsi „hurikán“?

Jamajka leží v zeměpisném šířce, kde pravidelně vznikají tropické cyklóny, rotující masy vzduchu nad zahřátou mořskou hladinou. Tento jev se projevuje jako ničivá tropická bouře, v Atlantiku a zejména v Karibském moři označovaná termínem „hurikán“. Hurikány mohou Jamajku postihnout od června do listopadu, nejvíce pak od poloviny srpna do konce září, ovšem pravděpodobnost je velmi nízká. Na základě historických dat zasáhne Jamajku hurikán přímo v průměru pouze jednou za 10 let. Na Jamajce navíc funguje dobrý systém varování před hurikány.

Mraky vznikající vypařováním vody z moře. Foto: Dave DiCello
Foto: Dave DiCello

Větší klid, menší náklady

Cestu na Jamajku lze kromě hlavní „zimní“ sezony doporučit na jaře, od dubna do června, nebo na podzim, v od září do listopadu. Je o něco tepleji a zejména v září a říjnu vyšší pravděpodobnost deště než v zimě, ale zase nižší ceny, větší klid a méně turistů.

Přijet lze pochopitelně i o letních prázdninách, počítejte však s vyšší pravděpodobností srážek, hlavně v srpnu, a s denními teplotními maximy i přes 32 °C. V létě je zkrátka nejvlhčeji a nejtepleji. V „deštivém“ srpnu bývají však ceny nejnižší.

A speciální tip? Vypravit na Jamajku od poloviny listopadu do poloviny prosince. V této době už je počasí víceméně zimně stabilní (málo srážek, hodně slunce, příjemně nižší teploty), ale turistů je zatím méně a ceny jsou pro hosty příznivější než v hlavní sezoně.

Romantika na SIlver Sands Beach, Montego Bay. Foto: Jamaica Tourist Board
Romantika na SIlver Sands Beach, Montego Bay. Foto: Jamaica Tourist Board

 

Není všude stejně

Výše uvedená fakta o počasí platí především pro severní pobřeží Jamajky, kde se odehrává většina cestovního ruchu. Podnebí na Jamajce není však všude úplně stejné. Jižní pobřeží částečně odstiňují od vlivu větrů hory a prší tam tedy znatelně méně. V Kingstonu na jihovýchodě například za rok spadne v průměru jen 810 mm srážek, zatímco v Montego Bay na severu činí to je kolem 1500 mm. V Blue Mountains, nejvyšším pohoří Jamajky, spadne za rok dokonce 5000 mm vody! Vzhledem k nadmořské výšce (nejvyšší vrchol má 2256 m n. m.) se tu nejvyšší teploty pohybují kolem 21 °C a v zimě nejnižší teploty klesají skoro až k 10 °C.

Jak je teplé moře?

A abychom nezapomněli na to to zásadní, moře: zde to je úplně jednoduché, teplota moře je se v průběhu roku moc nemění, voda má pořád od 27 do 29 °C.

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button