IncomingMěsta & regiony ČRNovinky

Po covidu stále chybějí zahraniční hosté a jejich pobyty jsou kratší

Po pandemii covidu-19 v Česku stále chybějí zahraniční návštěvníci a kratší je také průměrná doba pobytu. Další problém představuje nedostatek zaměstnanců, kdy se někteří do oboru po otevření provozoven nevrátili. Za pozitivní dopady lze naopak označit urychlení digitalizace či vyšší zájem Čechů o dovolenou v tuzemsku. Vyplývá to z vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR.
Foto: Lenka Neužilová

Dobu před pandemií cestovní ruch poprvé překonal loni. V Česku se tehdy ubytovalo asi 22,8 milionu turistů, což bylo o 3,8 procenta více než v roce 2023 a nárůst zhruba o 820 000 ve srovnání s posledním předpandemickým rokem 2019. Zahraničních návštěvníků ale bylo stále méně – zatímco loni ubytovací zařízení přivítala asi 10,5 milionu cizinců, v roce 2019 jich přijelo 10,9 milionu.

„Covid cestovní ruch v Česku výrazně poškodil,“ uvedl prezident svazu obchodu Tomáš Prouza. „Větším problémem než samotný covid ale bylo to, že český stát nepomohl tomuto odvětví znovu nastartovat fungování, jak to dělaly vlády ve všech okolních zemích,“ dodal.

V Česku podle Prouzy stále chybí třeba asijští turisté, kteří obvykle utrácejí hodně peněz. Zejména lázně pak i v souvislosti s invazí na Ukrajinu čelí nedostatku ruských návštěvníků. Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek poukázal na to, že i když také v Praze celkový počet turistů loni překonal rok 2019, obsazenost některých typů hotelů – například těch čtyřhvězdičkových – byla nižší.

Velký problém podle obou sdružení představuje nedostatek pracovníků. Důvodem je nejen odliv lidí v době covidu-19, ale také generační obměna a nízký zájem ze strany mladých lidí, uvedl Stárek. Podle něj by pomohlo větší otevření trhu uchazečům ze zemí mimo Evropskou unii. „Administrativně zůstává systém stále stejný a proces získání zaměstnance z jiné než evropské země trvá měsíce,“ řekl.

Z pandemie covidu se cestovní ruch v Česku zotavuje podobným tempem jako ve většině evropských zemích, řekl ředitel agentury CzechTourism František Reismüller. „Některé země, jako je například Srbsko, se zotavily rychleji, zatímco jiné, zejména ty více závislé na dálkových trzích, se vracejí pomaleji,“ uvedl.

Pozůstatkem covidu-19 je podle Stárka také to, že pobyty lidé častěji rezervují na poslední chvíli. Vedle větší digitalizace v oboru je pak pozitivním trendem nárůst počtu Čechů, kteří chtějí cestovat po Česku. „I díky omezením naši lidé začali více objevovat krásy České republiky a zjistili, že se u nás dá strávit velmi pěkná dovolená nebo víkend,“ doplnil.

Prouza za pozitivum spatřuje také důraz na kvalitu. „Vidíme, že lidé jsou ochotni připlatit si za zajímavý zážitek nebo za kvalitní gastronomii, naopak u průměrných a podprůměrných nabídek poptávka velmi rychle klesá,“ řekl.

Podíl cestovního ruchu na hrubém domácím produktu (HDP) Česka předloni meziročně vzrostl zhruba o 0,2 procentního bodu na 2,36 procenta, což v peněžním vyjádření představovalo 180 miliard korun. Před pandemií podíl činil 2,87 procenta. Pracovníků v cestovním ruchu bylo o šest procent méně než v roce 2019, tedy 224 300. Ve srovnání s rokem 2022 v oboru pracovalo přibližně o dvě procenta lidí více.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button