
První rozhovor s vámi jsme zveřejnili v roce 2023 v souvislosti s otevřením pražské pobočky Polské turistické organizace. Čím jste se od té doby zabývali a jak se za tu dobu proměnily statistiky návštěvnosti z České republiky?
Ano, máme za sebou dva roky plné práce, především novinářských presstripů do Polska, ale také prezentací ve stylu B2B a B2C v Česku a na Slovensku. Vypadá to, že nám přeje štěstí, protože z posledního silného předcovidového roku 2019 vyskočili čeští turisté mířící do Polska v roce 2024 o neuvěřitelných 145 procent! V konkrétních číslech je to 410 tisíc českých turistů s noclehem v roce 2024, což je raketový růst.
Je stále hlavním úkolem POT zvýšení povědomí o polských turistických atrakcích, jak jste uváděl před dvěma lety, nebo se vzhledem ke zvyšující se návštěvnosti ze strany českých turistů cíle pražské kanceláře POT posouvají jinam?
Zvýšení povědomí je pořád aktuální, ale postupně zaznamenáváme zájem o konkrétní segmenty, se kterými začínáme pracovat podrobněji – od cykloturistiky přes vodáky, milovníky moderní architektury až po fine-dining. Pokud bychom to vzali geograficky, pak se ze známějšího západního Polska přesouváme do málo probádaného – a o to zajímavějšího – Polska východního.
Jaký pokrok se odehrál na poli spolupráce POT a českých cestovních kanceláří?
Až na světlé výjimky jsme museli za Polsko u cestovek před dvěma lety hodně orodovat, ale ta situace se překlápí a cestovky už nám v posledních měsících volají samy s nejrůznějšími dotazy. Ten možná hodně nečekaný silný nárůst zájmu Čechů o Polsko samozřejmě zaznamenávají a náš severní soused se konečně objevuje v jejich nabídkách. A to jsme opravdu teprve na startu.
Kam směřují čeští turisté v Polsku nejčastěji a jsou jejich preference odlišné od návštěvníků z jiných zemí?
Dříve to byl především Krakov se solnými doly ve Veličce a koncentračním táborem Auschwitz. Tato malopolská kombinace je sice pořád velkým tahákem, ale i díky lepšímu dopravnímu spojení se prosazuje slezská Vratislav (Wrocław), kterou loni navštívilo více než 65 tisíc Čechů. V polské části Krkonoš je čeština už téměř běžná a to samé by se dalo říci o podtatranském Zakopaném. No a zapomenout nesmíme na Trojměstí a baltské pobřeží obecně. Mí polští přátelé mi vloni posílali zprávy z celého pobřeží, že v životě tolik českých espézetek neviděli.
Jsou nějaké polské destinace, které byste rád viděl v nabídkách českých cestovních kanceláří?
Kromě již zmíněných míst bych pozornost obrátil na velká města a regiony. Já osobně miluji Varšavu, která je fascinující metropolí západního typu s východní historií. Skvěle se cítím v Poznani, postindustriální Lodži anebo Lublinu, který je branou do východní Evropy. Z regionů to máme co by kamenem dohodil do fascinujícího Dolního Slezska, kde se nachází čtvrtina všech zámků a hradů v Polsku. A když už jsme u tohoto tématu, nelze nezmínit křižácké hrady v Pomořansku v čele s obrovským Malborkem. A zlatou medaili ode mě dostane cestovka, která jako první vyrazí do multikulturního východního Polska plného katolických, židovských, pravoslavných a muslimských památek. A kromě toho také překrásných národních parků.
Navýšil se počet dopravních spojení mezi Českou republikou a Polskem. Které polské oblasti jsou nyní pro české návštěvníky turisticky dostupnější?
Revolučním spojením se stal od prosince minulého roku Baltic Express, tedy železniční trasa mezi mezi Prahou, Pardubicemi, Vratislaví, Poznaní, Bydhoští a Trojměstím, i když zastávek je celkově přes dvacet, takže lze tuto trasu využít také jako hop-on hop-off. Vlak jezdí 4x denně! S polskými aerolinkami LOT se dá přes Varšavu doletět na 10 letišť v polských regionech, Ryanair létá z Prahy do Poznaně, Krakova a Gdaňska.
Na jaké akce byste zájemce pozval do Polska letos a v příštím roce?
Češi všeobecně úplně nereagují na velké kulturní a sportovní akce u svých sousedů, ale určitě bych doporučil každoroční běžkařský závod Běh Piastů v Jakuszycích za Harrachovem, dále velké hudební festivaly jako Open’er nebo OFF Festival anebo třeba nejrůznější městské slavnosti po celém Polsku. Speciálním dnem, který stojí za to prožít ve Varšavě, je 1. srpen (výročí Varšavského povstání). Slavný jarmark sv. Dominika v Gdaňsku slaví letos 765. ročník! A pokud byste preferovali něco blíže, pak si vás dovolují pozvat na Polský den v Praze (14. 6. 2025 v zahradách velvyslanectví Polska) anebo podzimní Polské dny v Ostravě.
Jaký je váš osobní „tajný tip“ pro návštěvu Polska?
V minulém roce jsem si konečně pořádně projel Żuławy, tedy nížinou oblast mezi Gdaňskem a Elblągem, kde Visla ústí do Baltu. Až do roku 1945 zde žili menonité, tedy náboženští exulanti z Holandska. Celá oblast se během staletí proměnila v malé Holandsko, a i když byla zdejší architektura v posledních 80 letech dost poničena, dodnes zde lze najít spoustu památek připomínajících neobvyklou historii.
Děkuji za rozhovor.
Lenka Neužilová