CestovkyKam jet?TOPZahraničí

Ostrov Zanzibar: celoročně příjemný relax se špetkou autentického místního chaosu

Běloskvoucí pláže omývané průzračnými tyrkysovými vodami. Stinné háje a romantická políčka plodící nejrůznější druhy exotického koření nebo šťavnatého ovoce. Téměř liduprázdné kouty s přírodou, ale taky chaoticky pulzující městečka, v nichž se mísí původní africké, pozdější arabské, indické, britské koloniální i novější evropské vlivy.

Foto: Čedok

Unikátní vůně, barvy, zvuky… Na Zanzibaru se celoročně teploty pohybují mezi 28 a 34 stupni, ale nejpříjemněji je zde v tzv. „suché sezoně“, která začíná v červnu. Díky přímému leteckému spojení z Prahy, které nabízí exkluzivně Čedok, můžete být v tomhle ostrovním ráji už za pouhých osm hodin a navíc si užijete pohodlný let na palubě jednoho z nejmodernějších a nejtišších dálkových letadel. Boeing 787-9 Dreamliner ve spolupráci s LOT Polish Airlines na Zanzibar odstartuje letos poprvé i v létě, od 28. června 2022 každé úterý až do dubna příštího roku.

Foto: Čedok

Zanzibar je součástí Tanzanie, jejíž oficiální heslo zní Svoboda a svornost. Neoficiálním heslem Zanzibaru je ale úsloví Hakuna matata, což ve svahilštině znamená „Žádný problém“ nebo „Všechno je v pohodě“, které vám možná přijde povědomé z písně „Jambo“ od německé skupiny Boney M z roku 1984 nebo z legendárního animovaného filmu Lví král od Walta Disneye z roku 1994. A tohle heslo přesně vystihuje jeho atmosféru. Již před dvěma sty lety si jej zamiloval slavný cestovatel David Livingstone, dávno před ním i cestovatel Marco Polo a i vy ho budete opouštět plni zážitků, ale s těžkým srdcem.

Foto: Čedok

Původně byl tento ostrov místem poklidného života drobných rybářů a zemědělců. Název „Zanzibar“ dostal v 8. století od arabských a perských obchodníků a vznikl ze slov „zandž“ a „barr“, což z arabštiny přeložíme jako „Pobřeží černochů“. Hojně se tu obchodovalo se zlatem, slonovinou, zvířaty a tehdy i s otroky.

Foto: Čedok

Na Zanzibaru máte ale také jedinečnou šanci nahlédnout přímo pod pokličku autentického života místních lidí. Skvělým příkladem je doprava. Jezdí se tu vlevo, množství dopravních značek byste spočítali na prstech jedné ruky. Oproti dopravě je ale veškerý další místní život znatelně klidnější a zábavnější, jen je třeba znát ta správná místa. Znáte třeba ty kýčovitě nádherné fotky dokonalých pláží, průzračného moře a bezstarostného popíjení kokosu na lehátku? Tak přesně takové jsou například pláže Nungwi a Kendwa. Na severním pobřeží není takový odliv, takže vody na plavání je vždycky dost. Trochu živější je pak východní pobřeží plné mělkých lagun, které jsou perfektní na šnorchlování. Najdete tu také bary, kam můžete vyrazit a ochutnat koktejly nebo pár piv tanzanského Kilimanjara. Pro vodní sporty jako surfing nebo kiteboarding je vhodná oblast Paje. Lokalita pro páry nebo party přátel, ale případně i rodiny, je pak rozhodně Kiwengwa, kde najdete plno příjemných hotelů s all inclusive i skvělými bazény. Doporučujeme vyzkoušet i malé komorní hotely, jako například Sea View Lodge nebo Waridi Beach Resort. Pro náročnější klienty Čedok nabízí exkluzivní butikové resorty Zuri Zanzibar nebo Tulia s českou stopou nebo novinku – luxusní hotel White Paradise. Výběr z více než dvaceti hotelů je široký, takže si každý najde určitě to své.

Foto: Čedok

Ať už zvolíte jakékoli místo svého pobytu, své smysly můžete oblažit na tzv. „spice-tours“. Jak sami místní říkají, na ostrově jim roste zlato přímo na stromech či keřích. Hřebíček, muškát, vanilka, skořice, ale i exotické ovoce. To vše si zde můžete nejen prohlédnout, ale také koupit. Navíc se zatajeným dechem budete držet palce ‚palmovým lezcům‘, kteří vám jen tak bez jištění vyšplhají po palmě pro čerstvý kokos, který si určitě dopřejte. Naplánujte si také výlet do Jozani Forest, národního parku, kde se projdete stezkami kolem mangrovníků, ale také tropickým lesem, kde se zblízka seznámíte s opičkami druhu guarézy červené, unikátním zanzibarským druhem. A zážitkem budou i plavby kolem Zanzibaru, ať už se zastávkami na koupání, tak při západu slunce.

Foto: Čedok

Při svém pobytu ale rozhodně nevynechejte návštěvu Stone Townu, koloniální památky, zanzibarský ruch, muzeum zpěváka Freddieho Mercuryho i velké místní tržiště. Ovoce, čerstvě vylovené ryby a mořské plody, voňavé nůše koření, pytle pestrobarevných těstovin… Hlavně ale smlouvejte, smlouvejte a smlouvejte, to prostě patří k místnímu koloritu.

Foto: Čedok

Vypravit se můžete i na na Prison Island, kde byl v roce 1893 vybudován vězeňský komplex a kam se během pandemie žluté zimnice odváželi otroci do karantény. Od roku 1919 je to ale domov želviček obrovských, které sem byly dovezeny jako dar ze Seychel. Dvousetkilová stvoření se tu volně pohybují prakticky po celém areálu. Společnost lidí jim nevadí, naopak, za pár listů čerstvého zelí a pořádného láskyplného podrbání na krku budou nadšené a vy rozhodně taky. Za menšími a mladšími želvičkami se můžete vydat také do Natural Aquarium na severu ostrova – rezervace, která slouží jako přestupní stanice před vypouštěním želv do volné přírody a kde se můžete v klidu a pohodě koupat s nimi, stačí si nabrat plnou hrst řas jako krmení, abyste nepřišli s prázdnou.

Foto: Čedok

Zanzibar je plný mnoha dalších krásných míst a rozhodně se nemusíte bát opustit brány resortu a vydat se prozkoumat během výletů pláže, národní park nebo na plavbu podél ostrova. Projděte si ale i okolní vesnice, kupte si u stánku čerstvou ovocnou šťávu, a když narazíte na školu, nebojte se zeptat a jít dovnitř. Lidé jsou tu usměvaví, angličtina je oficiálním jazykem, takže se domluvíte, a nejen co do počasí, a všechno je tu tak nějak „hakuna matata“.

Newsroom TTG

 

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button