Data & studieNovinkyTOP

OSN: Pandemie turistický ruch loni připravila o 1,3 miliardy dolarů

Světový turistický ruch přišel kvůli pandemickým opatřením v roce 2020 o 1,3 miliardy dolarů. Informovala o tom Světová turistická organizace (UNWTO).
Foto: Pixabay

Znamená to více než jedenáctkrát vyšší ztrátu než za světové finanční krize v roce 2009. Meziročně klesl počet příjezdů turistů o 74 procent, uvedla dále organizace, jež spadá pod OSN a sídlí v Madridu.

“Rok 2020 byl nejhorším rokem v dějinách turistického ruchu. Na cestu do zahraničí se vydalo o miliardu méně lidí,” uvedla porovnání s rokem 2019 organizace UNWTO. Za krize v letech 2008 a 2009 počet turistů klesl o čtyři procenta.

Podle odborníků organizace je v sektoru turistického ruchu ohroženo 100 až 120 milionů pracovních míst, nemalá část z nich pak v malých a středně velkých podnicích. Na úroveň roku 2019 se světový turistický ruch dostane podle odhadu UNWTO nejdříve za dva a půl až čtyři roky.

“Jsme si vědomi toho, že krize ani zdaleka nekončí,” zdůraznil generální tajemník organizace Zurab Pololikašvili. Návrat k bezpečnému cestování se podle něj neobejde bez koordinovaného postupu a digitalizace při snižování rizika nákazy, zejména při trasování a vydávání potvrzení o očkování.

Nejvíce loni poklesly příjezdy turistů v asijsko-pacifickém regionu, meziročně to bylo o 84 procent. Oblast jako první zasáhlo šíření nového koronaviru a udržuje nejpřísnější restrikce pro cestování.

V Evropě se snížily příjezdy turistů o 70 procent, kontinent však zakusil “nejhlubší propad v absolutních číslech”. Přijelo sem o 500 milionů méně turistů než v roce 2019. Blízký východ a Afrika zaznamenaly pokles o 75 procent, americká oblast o 69 procent.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button