HotelyKam jet?Města & regiony ČRNovinkyZahraničí

Obsazenost, vývoj nákladů a cen v ubytovacích zařízeních

Asociace hotelů a restaurací České republiky a společnost Data Servis – informace s.r.o. provedly další společný výzkum mezi členy AHR ČR (provozovateli ubytovacích zařízení) a veřejností, tentokrát zaměřený na předpokládaný vývoj cestovního ruchu v době nadcházejících letních prázdnin.

Aktuální obsazenost ubytovacích zařízení v ČR se pohybuje převážně do 60 % kapacit. Zatím ještě pětina podniků hlásí obsazenost maximálně do 20 % a pětina naopak obsazenost vyšší než 70 %.
Obsazenost v době letních prázdnin očekává většina ubytovacích zařízení podobnou jako v loňském roce, co se týká domácích hostů, 46,7 % ubytovatelů očekává srovnatelný zájem jako v loňském létě, 37 % dotázaných provozovatelů ubytovacích zařízení očekává nižší zájem domácích turistů, kteří podle nich budou buď trávit dovolenou v zahraničí, nebo budou celkově na dovolené více šetřit. Vyšší zájem domácích turistů než v létě 2021 očekává pouze 15 % ubytovacích zařízení.
Zahraniční turisté se postupně vracejí do České republiky. Třetina hoteliérů zaznamenala nárůst zahraničních turistů v rozmezí 10–40 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2021. U více než třetiny hotelů se zatím počet zahraničních turistů nijak zásadně nezměnil a přibližně 15 % ubytovacích zařízení se blíží již k 50% nárůstu zahraniční klientely. Podobná situace se očekává také v období letních prázdnin, byť trendem zůstává rezervace na poslední chvíli, takže se dají finální data jen těžko s předstihem odhadovat.
Zdrojové destinace, odkud k nám přijíždějí zahraniční turisté, jsou tradičně převážně Německo, Slovensko, Polsko, ale přijíždějí hosté také z Velké Británie a začíná se oživovat také trh z USA a Nizozemska. Zájem o pobyt u nás stále roste také mezi hosty z Francie a Španělska.
Provozní výdaje od počátku roku neustále rostou. A to v rozmezí 10–25 %, téměř třetina podnikatelů pak hlásí nárůst o více než 25 %. Hlavní důvody zvyšování nákladů na provoz jsou dramatický růst cen energií, náklady na mzdy a náklady na spotřební materiál.
Očekávaný vývoj cen se vzhledem k růstu nákladů bude muset přizpůsobit tomuto trendu. Více než 60 % provozovatelů ubytovacích zařízení bude zvyšovat ceny v rozmezí 10–20 %. Třetina podnikatelů v ubytovacích službách zatím ceny nezvyšovala, ale bude tak muset učinit nejpozději od konce prázdnin.
Všeobecně se dá konstatovat, že ubytovací zařízení stále více využívají dynamických cen, odvozených od momentální poptávky, takže v době, kdy bude vytíženost nižší mají hosté možnost získat příznivější ceny. Celkově je stále dovolená v České republice pro domácí turisty včetně rodin s dětmi cenově výhodnější než v zahraničí.

Výstupy průzkumu společnosti Data Servis – informace s.r.o.
Kam letos Češi míří na letní dovolenou?

Zahraničí nebo „doma“ v ČR – jaké jsou plány Čechů pro letošní letní dovolenou?
Letní dovolenou v České republice má aktuálně naplánováno 47 % lidí. Na dovolenou v zahraničí se chystá 40 % Čechů.

Těch, kteří ještě nevědí, zda na nějakou dovolenou vůbec pojedou, je 9 %. Mají v plánu se rozhodnout do měsíce podle toho, jaká bude u nich finanční situace, jaké budou ceny dovolených a zdravotní kondice.
Žádnou letní dovolenou letos neplánuje 18 % Čechů.
Polovina Čechů se chystá na týdenní dovolenou, ať již se jedná o zahraniční, nebo domácí. Dvoutýdenní dovolenou má naplánováno 10 % lidí. Prodloužené letní víkendy má v plánu 20 % Čechů.
Ve srovnání s loňským rokem (2021) se situace letos zásadně změnila. Loni trávilo letní dovolenou v ČR 63 % lidí a do zahraničí odjelo jen 23 % Čechů. Každý pátý Čech loni na letní dovolené vůbec nebyl (22 %).

Preferovaná forma ubytování Čechů letošní letní dovolené

Pokud se lidé chystají letní dovolenou strávit v České republice (47 %), tak nejčastěji preferují ubytování v:

  • penzionu 29 %
  • kempu 25 %
  • pronajaté chatě, apartmánu 24 %
  • hotelu 18 %
  • ve vlastní chatě, apartmánu 13 %

U zahraniční letní dovolené (40 %) Češi preferují ubytování v:

  • hotelu 61 %
  • pronajaté chatě, apartmánu 22 %
  • penzionu 16 %
  • ve vlastní chatě, apartmánu 8 %
  • kempu 6 %

Kam nejčastěji budou Češi na letní dovolenou vyjíždět?

Nejčastějším místem pro trávení letní dovolené v ČR je jednoznačně Šumava. Dále pak jižní Morava, Krkonoše, Praha, Jeseníky a Beskydy. Ze zahraničních destinací jsou u Čechů letos preferované Chorvatsko, Řecko, Itálie, Turecko, Rakousko a Slovensko.

Agenturní průzkum „Kam letos míří Češi na letní dovolenou?“, vzorek respondentů 500, populace ČR 18– 65 let, reprezentativní výběr – sociodemografický i regionální, realizace červen 2022, forma realizace Online DS Anketa.

Newsroom TTG / AHR ČR

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button