Kam jet?ThajskoTOPZahraničí

Objevte kouzlo severu Thajska – Neznámé Thajsko

Thajsko, to nejsou jen krásné ostrovy, jejich zlatavé a bělostné pláže a lehátka u bazénů luxusních resortů. Kromě moře je Thajsko oblíbené pro poznávací okruhy, například severní oblasti. Čekají vás hory, lesy, kaňony, vodopády, jeskyně, rafting, treky džunglí i starobylé chrámy říše Lanna.

Foto: TAT / Sao-Din-Na-Noi-Nan

A není to jen o známých místech, jako jsou Chiang Mai, Chiang Rai nebo Zlatý trojúhelník. Nacházejí se zde malá ospalá města s pravou thajskou atmosférou a tradičními místními komunitami, místa, která na severu také najdete a možná je při svých plánech míjíte.

Lanna je jako nepolíbená princezna. Skromně čeká, až se o ní dozvědí za hradbami království.

NAN

Celá provincie Nan nabízí hlavně spoustu přírodních krás. Nachází se nedaleko hranic s Laosem, a oficiálně se stala součástí Thajska až v roce 1931. Díky své bohaté historii si Nan stále uchovává mnoho krásných stop své dávné minulosti, od chrámů v odlišném Lanna/barmském stylu až po tradice, které pocházejí z Číny, nemluvě o všech neobjevených přírodních divech, které na vás čekají, abyste je prozkoumali. Město Nan je proslulé i díky krásným domům z týkového dřeva.

Foto: TAT / Phu-Phayak-Nan

Navštivte nejznámější chrám Wat Phumin, postavený v thajském architektonickém stylu Lue, je působivý zvenčí i zevnitř. Uvnitř se Wat Phumin může pochlubit některými z nejkrásnějších a nejzachovalejších nástěnných maleb v Thajsku. Přímo před chrámem navíc každý víkend probíhá večerní trh, kde můžete koupit suvenýry a hlavně ochutnat spoustu lokálních dobrot.

Foto: thailandtourismdirectory.go.th / Wat Phumin

Nedaleko od Wat Phumin najdete také další impozantní chrám s názvem Wat Ming Muang, zcela bílý chrám podobný tomu, který najdete v Chiang Rai, ale menší, a pochází již z roku 1857. Leží přímo v centru města. Nedá se příliš srovnávat s tím v Chiang Rai, uvnitř se jedná o tradiční chrám bez kreseb, ale určitě stojí za návštěvu.

Foto: TAT / Wat Ming Mueang Nan

Dalším impozantním chrámem, který není příliš daleko od Wat Phumin, je Wat Sri Panthon, chrám pokrytý zlatem. Zajeďte se podívat i ke zlaté soše žehnajícího Buddhy u chrámu Wat Phra That Khao Noi na kopci nad městem. Otevře se vám odsud daleký výhled nejen na město, ale i do okolní krajiny a na hory, které se nedaleko za městem zvedají z údolí řeky Nan.

Foto: TAT / Walking Buddha

Geologický park Sao Din Na Noi v Sri Nan národním parku leží asi 70 km jižně od Nan. Krásné útvary, které vznikly před více než 10 000–30 000 lety, kdy byla tato oblast ještě pod oceánem. Sinthao Salt Pond nebo Nan’s Natural Rocksalt Pond, který se nachází v okrese Bo Kluea 110 km od centra města Nan. Místní komunita zde vyrábí sůl.

Foto: TAT

PHRAE

Foto: TAT

Phrae je také známé jako Brána do království Lanna, bylo za dob svého rozkvětu jedním z největších center obchodu s týkovým dřevem v zemi.

Foto: TAT / Mae Yom National Park, Phrae

Jednou z nejoblíbenějších památek, které lidé rádi navštěvují, když jsou v Phrae, je Lesní park Pae Muang Pee. Domov krásných červenohnědých skalních sloupů vytvořených přirozeně erozí, stejně jako Grand Canyon, jen thajský park je podstatně menší. Lesoparkem vede několik malých turistických tras. Stezka stoupá po útesu vzhůru a pak vede dolů do kaňonu, kde si můžete zblízka prohlédnout úžasné skalní sloupy. Ve městě jsou dodnes nádherné týkové domy, které byly již před mnoha lety důmyslně postaveny tak, že ani v horku nepotřebují klimatizaci. Město je nejlépe si projet na kole.

Foto: TAT / Phrae Wongburi House

Golden Rock temple (Wat Phra That Intr Kwaen) je replika stejnojmenného horského lesního chrámu objeveného v Barmě. Je zde i zmenšená replika Shwedagon pagody. Pro milovníky přírody a výšlapů je ideální vyrazit na horu Doi Chang Pha Daeng.

V Phrae je toho mnohem více, nádherné výhledy na okolní krajinu a řeku, jeskyně Pha Nang Khoi, Národní park Mae Yom, úžasná příroda a hlavně atmosféra. Místní komunita barví oblečení batikou indigo za použití jen přírodních barev.

LAMPANG

Přívětivé hlavní město provincie Lampang je snadno dosažitelné z Chiang Mai. Zažijte kulturu Lanna, navštivte úžasné chrámy a užijte si klidné kouzlo Lampangu.

Foto: TAT

Udělejte si procházku podél břehů řeky Mae Wang a nasávejte místní atmosféru. Tato oblast byla poprvé osídlena v 7. století dlouho předtím, než bylo o šest století později založeno město Chiang Mai. Zatímco Chiang Mai se etabloval jako regionální velmoc severu, Lampang se koncem 19. století prosadil v obchodu s týkem. Týkový průmysl zaznamenal příliv obchodníků a zámořských dělníků a krásné dřevěné domy a chrámy ve stylu Shan, které postavili, lze stále vidět poseté kolem Lampangu.

Foto: TAT Lampang

Lampang je v Thajsku jedinečný díky velkému počtu koňských povozů (rot maa), které se stále používají jako forma dopravy. Koně a vozy byly představeny před více než stoletím barmskými a šanskými (Tai Yai) komunitami, které se usadily v Lampangu. Projížďka na vozících je oblíbenou aktivitou turistů navštěvujících Lampang. Lampang se svou uvolněnou atmosférou a životním stylem symbolizuje typické a tradiční Thajsko možná více než Chiang Mai a rozvoj cestovního ruchu na tom jen pramálo změnil. Pozoruhodnou ukázkou spojení kulturního zájmu a ochrany přírody je místní Centrum pro ochranu slonů.

Nenechte si ujít:

Foto: TAT / Wat Chaleom Prakiat Lampang

Wat Phrathat Lampang Luang – toto místo patřilo dlouhou dobu k nejuctívanějším a nejhistoričtějším chrámům Lampangu, od vlády královny Chammathewi na konci 15. století. Phrathat Lampang Luang je podle čínského zvěrokruhu určená stúpa pro lidi, kteří se narodili v roce Buvola. Stavba byla také zahájena a dokončena v roce Buvola. Stupa má lotosový tvarovaný základ. Vršek je vyroben ze zlata. Jsou v něm uloženy vlasy a relikvie Pána Buddhy.

Wat Phrabat Pu Phadaeng (formálně Wat Chaloem Phra Kiat Phrachomklao Rachanusorn) – chrám, kterému se přezdívá „plovoucí pagody“. Je posazený vysoko na vrcholu útesu v hornatém terénu, 80 metrů nad mořem a návštěva a výhled z něj jsou nezapomenutelným zážitkem.

UTTARADIT

Provincie Uttaradit může lidem připomínat legendy o tajném městě. Je známá svými produkty, jako jsou cukrovinky, svíčky a ovoce longan a durian. Kromě toho má provincie Uttaradit také mnoho dalších zajímavých míst, jako je národní park Phu Soi Dao s krásnou přírodou, která potěší všechny turisty, Wat Phra Borommathat Thungyang, Wat Tha Thanon, Wat Don Sak. Si Nophamat Market je retro trh s obrazy na budově vyprávějícími příběhy o životech lidí v minulosti.

Foto: TAT / Namtok Mae Phum Uttradit

Národní park Lam Nam Nan se vyznačuje různými druhy lesů a dlouhými horskými pásmy, kde se nachází mnoho druhů volně žijících zvířat. Horská pásma zahalená ranní mlhou jsou nezapomenutelným obrazem národního parku. Nejvyšším bodem je Doi Phu Phaya Por s výškou 1350 metrů od hladiny moře, používaný jako hraniční značka mezi provincií Phrae a Uttaradit. Národní park také obsahuje mnoho vodopádů, jako jsou vodopády Cherng Tong, Huay Moon a Doi Pha Mhok.

Wat Phra Borommathat Thung Yang – tento starověký chrám, dříve nazývaný Wat Mahathat, je spojen s dalšími 2 přilehlými chrámy, Wat Phra Yuen Phutthabat Yukhon a Wat Phra Thaen Sila At. Wat Phra Borommathat Thung Yang obsahuje vpředu wihan ve stylu Lanna. Další je Phra Borommathat Thung Yang, což je kulatá stúpa ve tvaru zvonu obsahující relikvie Pána Buddhy.

Namtok Mae Phun je turistická atrakce poblíž města Uttradit, krásný kaskádovitý vodopád. Charakteristický je jez s různými kaskádami. Okolí je plné různých druhů rostlin a je krásné.

Foto: TAT / Baan Ta Rue

Baan Ta Rue je rybářská vesnice s přístavem, na břehu jezera, s příjemnou atmosférou, zejména v zimě. Většina zdejších vesničanů jsou rybáři, jiní jsou průvodci na raftech a majitelé restaurací.

Více informací o Thajsku najdete na www.amazingthailand.cz

 

Související články

Napsat komentář

Back to top button