Jižní TyrolskoKam jet?NovinkyRakouskoZahraničí

Objevte Hoch-Tirol trail. Přes dvě země vysoko v horách, z Jižního Tyrolska do Rakouska

Pěší trek nebo výprava v horách s noclehy na vysokohorských boudách přináší nejen dechberoucí výhledy, ale taky nyní už velmi obtížně dosažitelnou šanci na intenzivní sdílení společného času s blízkými nebo přáteli. Anebo samotářskou meditaci? Vyrazte o prázdninách na nový Hoch-Tirol trail, křižující dvě země ve svazích jižních Alp. Bez hranic, jen s limitními zážitky.

Foto: ©Geomarketing_Christjan_Ladurner

O jeho vytyčení se zasloužila společná iniciativa tyrolských obcí Prettau/Predoi a Prägraten. Hoch-Tirol trail měří 25 kilometrů, kde nastoupáte 1490 metrů a sejdete 1000 metrů. Začíná v Prettau na východním konci Ahrnského údolí v (italském) Jižním Tyrolsku. Jihotyrolská (italská) část stezky protíná přírodní park Rieserferner-Ahrn, východní (rakouská) jde přes národní park Vysoké Taury až do rakouského Prägratenu.

„Trasu rozdělíme nejlíp do tří etap,“ doporučují zkušení horalové z Ahrntalu, abyste si ji užili v klidu a bez obav. „Anebo můžete absolvovat jen její část s výstupem k chatě a okruhovou trasou se vrátit zpět.“ Tím se ovšem připravíte o půvabný zážitek noci strávené vysoko v mracích…

Vychází se z parkoviště v Kasernu/Casere (594 metrů nad mořem) vzhůru, pak pokračuje přes horské louky a spadne až k silnici u Heilig Geist, bývalého poutního kostela. Po překročení řeky Ahr se vydáme výš k Labesaualmu přes Windtal až k Lenkjöchlhütte (2603 metrů). Máme za sebou osm kilometrů a zhruba čtyřhodinovou pouť. Chcete pokračovat?

Foto: ©Geomarketing_Christjan_Ladurner

Tak jo, čeká nás ale nejnáročnější úsek. Upravenou cestu zpestřují řetězy, držte směr na Vorderes Umbaltörl podél západní stěny Ahrnerkopf. Tady se držte lezeckých stop a bedlivě sledujte značení až k bivaku Philipp-Reuter (2677 metrů). Teprve odtud se vrací pohodové stoupání přes louky, místy strmé, dále dolů k potoku Isel. Za mostem dojdete ke Clarahütte (2035 metrů). Opět jsme zdolali osm kilometrů, zde s více klesáním, za přibližně čtyři hodiny. Trailoví běžci, vybavení nalehko, to možná ještě docvaknou až do cíle…

Stejnou časovou porci chůze, na dálku o dva kilometry delší, nabídne závěrečný úsek. Nejprve vyšplháme po Isel trailu přes údolí Umbaltal. Okolo Ochsnerhütte sestoupíme k Iselu, za mostem míjíme vodopády, živené obrovskými masami ledu. Před Isslitzeralmem uhneme ke Strödenu. Těsně před osadou opět překročíme Isel a Gloschlucht s dalšími impozantními vodopády. Přes louky, les a znovu Isel se dostaneme až do cílového rakouského Hinterbichlu.

Foto: ©Geomarketing_Christjan_Ladurner

Při plánování cesty odhadněte svůj potenciál a rezervujte si místa v horských chatách. Prázdninový balíček Hoch Tirol Trail obsahuje čtyři noclehy (v Kasern, na Lenkjöchlhütte, na Clarahütte a v Prägratenu), k tomu kartu na dopravu v Jižním Tyrolsku a rakouském Tyrolsku a dárek jako překvapení. Platí se od 269 eur. Nazpátek se dostanete pohodlně veřejnou dopravou, vyrazit můžete pochopitelně i opačným směrem.

Na cestu se můžete vydat sami, anebo využít služby některého z horských vůdců. V jihotyrolském Sand in Taufers/Campo Tures působí i legendární teď 65letý alpinista Hans Kammerlander, který vylezl na 13 ze 14 osmitisícovek. V roce 1984 dokonce spolu s Reinholdem Messnerem jako první traverzovali ve výšce osmi tisíc metrů na dva vrcholy a v roce 1990 jako první slyžoval Nanga Parbat. A pro zajímavost, ještě před deseti lety se stal prvním člověkem, který zlezl Seven Second Summits, sedm druhých nejvyšších hor všech kontinentů.

Kompletní mapy najdete zde.

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button