Nový díl podcastu SBALENO: Tajemství turistického značení s Pavlem Přílepkem
Jak náročné je udržovat tuzemskou síť turistických tras v dobrém stavu, o čem je práce značkaře a jaké výzvy přináší obnova turistických značek? I to se posluchači dozvědí v novém díle podcastu SBALENO. Pozvání do studia České centrály cestovního ruchu – CzechTourism tentokrát přijal Pavel Přílepek, dlouholetý značkař a předseda Rady značení Klubu českých turistů, který se této činnosti věnuje už přes 30 let.

Česko jako turistický unikát
Tuzemské turistické značení je nejlepší na světě a Česko je v tomto ohledu unikátem v globálním měřítku. Napříč celou zemí najdeme přes 44 tisíc kilometrů pěších tras a dalších 40 tisíc kilometrů cyklotras. Díky této husté a propracované síti se mohou milovníci pobytu v přírodě snadno zorientovat i v těch nejodlehlejších oblastech a užít si pěší túru nebo výlet na kole. Za důmyslným systémem značení stojí neúnavná práce dobrovolných i profesionálních značkařů, kteří každý rok trasy obnovují a udržují v perfektním stavu.
„Česko je doslova rájem pro pěší cestovatele a pěší turistika patří mezi nejoblíbenější outdoorové aktivity našinců. A na chuť jí přicházejí postupně i zahraniční návštěvníci. Není se co divit – kromě unikátního značení u nás najdou turisté nádhernou přírodu. V kombinaci s takovými skvosty jako je Hřebenovka Českým Švýcarskem, Stezka podél Lužnice, jež se pyšní oceněním evropské kvality či Stezka Českem, po které můžete obejít po obvodu celé Česko, máme co nabídnout širokému spektru výletníků. Jsem proto velmi rád, že prostřednictvím nového dílu našeho podcastu můžeme přiblížit veřejnosti, jak vlastně systém značení funguje,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller.

Jak se značí cesty v Česku
Červená, modrá, zelená a žlutá – barvy, které provázejí každého turistu na jeho cestách. Co přesně znamenají a jak se vybírají? Jak často se musí značky obnovovat a jak probíhá kontrola tras? A proč je české značení tak unikátní?
„Hlavním důvodem jeho výjimečnosti je fakt, že je opravdu systematické a jednotné v rámci celého Česka. Člověk tak může vyrazit na túru kdekoli a ví, že když se bude řídit barvou, určitě dojde do cíle. Značení jasně ukazuje, zda se jedná o hřebenovku, místní trasu nebo spojovací úsek. Základem je pravidelná údržba. Proto každý rok obnovujeme tisíce kilometrů tras, aby značení zůstalo spolehlivé a dobře viditelné. Zároveň s ohledem na životní prostředí používáme speciální barvy, takové, které neškodí přírodě,“ shrnuje Pavel Přílepek.

Historie a budoucnost značení
Úplně první turistická trasa KČT byla dokončena 11. května 1889 a vedla ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. V současné době si lidé mohou projít její nezatopenou část a vrátit se částečně do minulosti prostřednictvím původního značení s replikami historických značek a směrovek.
Kolik kilometrů denně značkaři ujdou? S jakými překážkami se při obnově značení setkávají? Jak se český systém liší od těch zahraničních? Jaké inovace čekají turisty v budoucnu? I na to odpovídá nový díl podcastu SBALENO.
Podcast SBALENO: Poslechněte si nový díl na Spotify
CzechTourism zveřejňuje každý měsíc nový díl, na který poutá i krátkým videem na oficiálních profilech sociálních sítí (Facebook, LinkedIn, YouTube), webových stránkách a také na portálu Kudy z nudy. Samotné díly si pak lidé mohou pustit exkluzivně v aplikaci Spotify
Na co se těšit v dubnu? Epizoda s vůní benzínu
Dubnová epizoda podcastu SBALENO se zaměří na svět benzinu. Josef Zajíček – podnikatel, vizionář a muž, který proměnil Autodrom Most v moderní závodní areál a Ondřej Vostatek – talentovaný český motocyklový závodník, který na motorce seděl už v šesti letech mimo jiné prozradí, co nabídne nová sezona, jaké novinky čekají na fanoušky i týmy, jak významný je český motorsport světový šampionát superbiků a jak ovlivňuje cestovní ruch nebo čím se na trati musí závodník řídit.
Newsroom TTG