Kam jet?Města & regiony ČRNovinky

Nová naučná stezka v Českém krasu vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu

V Chráněné krajinné oblasti Český kras přibyla naučná stezka, vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen odkazuje na časté označení těchto lomů.
Foto: Eliška Hochsteigerová

Stezka dlouhá téměř tři kilometry přibližuje přírodovědné hodnoty zdejší krajiny, historii těžby vápence a takzvaného pracovního útvaru Mořina,  informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Nová naučná stezka má 11 panelů a interaktivních prvků, návštěvník se například dozví o evropsky významné lokalitě Štoly Velké Ameriky, která chrání zimoviště několika druhů vzácných netopýrů ve starých a nepřístupných štolách navazujících na lomy.

“Neméně důležitou součástí stezky jsou i informace o nedávné minulosti tohoto území – především o nespravedlivém utrpení mnoha politických vězňů, kteří v letech 1949 až 1953 v Trestaneckém lomu za nelidských podmínek pracovali. Součástí stezky je proto i pietní zastavení u památníku politickým vězňům,” uvedla Hana Hofmeisterová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Lom Velká Amerika je turisticky atraktivním místem, jezdí k němu lidé z celé republiky i ze zahraničí. Stezka návštěvníky zavede na řadu nově zpřístupněných výhledů. Stojany informačních panelů jsou zhotovené z kolejnic, po nichž jezdily lomařské vozíky, a z tvarovaného drátu, takže působí autenticky. Pro představu náročnosti práce dělníků a trestanců je u Trestaneckého lomu vystavený takzvaný hunt neboli lomařský vozík, který je plně naložený kamením.

“S velkou úctou jsme při otevření stezky přivítali potomky politických vězňů, kteří zde v kamenolomu pracovali. Z jejich vyprávění stále zaznívala hrůza, kterou i jako děti vězněných v padesátých letech prožívali,” uvedl Jan Procházka z Ústavu pro studium totalitních režimů.

CHKO Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Oblast, kde lesy zaujímají více než třetinu plochy, je protkána turistickými značenými cestami. Pěší turisté či cykloturisté mohou navštívit třeba hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button