AkceMěsta & regiony ČRZprávy

Noc literatury čtrnáctá

Ve středu 7. října 2020 v 18 hodin začíná Noc literatury. V pořadí 14. ročník atraktivního happeningu představí současnou evropskou literaturu v nových českých překladech.

Noc literatury organizují od roku 2006 Česká centra ve spolupráci se Sdružením evropských národních kulturních institutů EUNIC. Letos se do projektu zapojilo 18 evropských zemí. Potřetí se bude číst i romská literatura, podruhé ukrajinská. K projektu se každoročně připojují i regionální knihovny – rekordní počet 72 přihlášených sice klesl na necelých 60, ale i to je úctyhodné číslo. Noc literatury se koná také v zahraničí, i když letos v menší míře než obvykle.

Projekt se koná pod záštitou Zdeňka Hřiba, primátora hlavního města Prahy, a Renaty Chmelové, starostky Městské části Praha 10. 14. ročník organizují v Praze Česká centra ve spolupráci s Městskou částí Praha 10. Letos to jsou Vršovice a částečně Královské Vinohrady. Dvacítka v letopočtu je pro tento ročník symbolická: 20 českých herců bude číst na 20 místech ukázky z 20 knih v nových překladech. Rok 2020 je rokem 130. výročí narození Karla Čapka, a to byl podle organizátorů jeden z důvodů pro výběr „Desítky“. Specifickým rysem Noci literatury je propojení několika vjemů: krásy textu v novém českém překladu, skvělého přednesu v podání předních herců a zajímavého, často neznámého místa, které dodává zážitku z textu další rozměr.

„Noc literatury je velmi originální nápad, jak v lidech posílit vztah k literatuře. V době moderních technologií, kdy četbu u mnohých nahrazují nejrůznější online aktivity, to považuji za obzvlášť důležité. Navíc se tak děje velmi nenásilně a atraktivně, osobitá událost spojuje několik vjemů a zážitků. Posluchači se seznamují se současnou evropskou literaturu, s myšlením a tvorbou současných autorů v nejnovějších překladech do češtiny, zároveň ale mohou vidět a slyšet známé herce a podívat se na zajímavá místa,“ uvádí Renata Chmelová, starostka Městské části Praha 10.

Noc literatury 2020 má podtext Tradice a alternativa – čtecí místa lze totiž rozdělit právě podle tohoto klíče. Čtení proběhne jak v místech tradičních, jako je sokolovna či kostel sv. Václava, tak v místech nově vzniklých, jako jsou komunitní centra či audiovizuální studio, vybudovaných v opuštěných či nepoužívaných objektech. A letošní herecká sestava bude skvělá! Diváci uslyší třeba Kláru Melíškovou, Daniela Bambase nebo Ivana Trojana, ale také nové tváře Noci literatury, jako jsou Zdeněk Piškula, Berenika Kohoutová a Hanuš Bor.

„Na 14. ročník Noci literatury asi nezapomeneme. Původně se měla konat 13. května a když byl zrušen Svět knihy, v jehož předvečer se pravidelně koná, chvíli jsme váhali, zda ji také nezrušit. Ale pak jsme dospěli k rozhodnutí, že při respektování aktuálních podmínek je možné ji uskutečnit a přesunuli jsme termín na 7. října. Byla by totiž velká škoda zrušit akci, která si za dobu svého trvání získala tolik příznivců,“ říká Adriana Krásová, vedoucí projektu Noc literatury.

PANDEMII NAVZDORY

Pokud do 7. 10. 2020 nepřijdou žádná razantní opatření ze strany vlády, organizátoři garantují nevšední zážitek, Noc literatury stoprocentně bude. Omezování kapacity nebude nutné, neboť ta je definována vlastním prostorem čtecích míst, zpravidla se jedná o prostor pro 15–30 sedících návštěvníků na jedno čtení. V rámci online prezentace byly spuštěny funkční webové stránky projektu a originální facebooková kampaň. Modifikaci přímého přenosu z jednotlivých míst, který by návštěvníci sledovali v čase online, organizátoři neplánují. Naopak pečlivě řeší hygienická pravidla. Čas konání akce je sice zachován bez možnosti krácení, ale zato pro všechny posluchače budou povinné roušky, povinností bude také dezinfekce rukou a stejně tak bude nezbytné dodržovat rozestupy. Všude na jednotlivých místech se bude odehrávat i tzv. bezpečné střídání. Nová skupina posluchačů bude do místnosti vpuštěna až poté, co tuto místnost opustí předcházející skupina a co budou sedadla dezinfikována. Tím se zamezí potkávání odcházejících i přicházejících posluchačů.

Další města na území ČR/ Noc literatury 2020

Benešov, Bílovec, Brandýs nad Labem, Stará Boleslav, Brno, Březnice, Česká Lípa, Česká Kamenice, České Budějovice, Dačice, Dobruška, Dobříš, Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Humpolec, Cheb, Chlumec nad Cidlinou, Chocerady, Chomutov, Chrudim, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Krnov, Kroměříž, Kutná Hora, Nové Město na Moravě, Nové Město nad Metují, Nymburk, Pardubice, Pečky, Písek, Plzeň, Police nad Metují, Prachatice, Příbram, Rotava, Rožmitál pod Třemšínem, Rožnov pod Radhoštěm, Rýmařov, Staňkov, Svijany, Šternberk, Ústí nad Labem, Valtice, Vrbno pod Pradědem, Vsetín, Zlín, Znojmo, Žatec, Železná Ruda

Program a další podrobnosti najdete na:

http://www.nocliteratury.cz

http://www.czechcentres.cz/

 

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button