Města & regiony ČRNovinky

Nezapomeňte na mne: JUDr. Milada Horáková a největší politický proces

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připomíná každý rok památku právničky a poslankyně Milady Horákové, jejíž neústupnost ve vykonstruovaném politickém procesu a následný trest smrt se staly symbolem odporu proti všem formám totalitních režimů.

Milada Horáková je synonymem odvahy, ochoty bojovat proti bezpráví, nespravedlnosti a manipulacím – což činí i v současnosti její odkaz stále mimořádně aktuálním. Kromě pravidelné vzpomínkové akce, konané 27. června, v den popravy dr. Milady Horákové, připravilo Museum Kampa i výstavu. Výstava mapuje osudy Milady Horákové, tedy zejména její protinacistickou činnost, aktivní působení ve veřejném životě po skončení druhé světové války, kdy působila jako poslankyně Ústavodárného národního shromáždění či jako předsedkyně Svazu československých žen aj., i zinscenovaný politický proces, v němž byla jako jediná žena odsouzena k trestu smrti pro údajnou špionáž a velezradu. Součástí výstavy bude i „druhý“ život Milady Horákové, zrušení rozsudku v roce 1958 a rehabilitace jejího jména v roce 1990. Obecně tato výstava poukazuje na nebezpečí politické zvůle a diktatury a nutnost se stále a znovu proti všem takovým projevům stavět.

Jiří Pospíšil, předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových k výstavě řekl: „Vražda dr. Milady Horákové je jedním z nejodpornějších justičních zločinů v naší novodobé historii. Komunisté cynicky zneužili justiční orgány k likvidaci demokratky a političky mezinárodního významu. Na tyto hrůzy 50. let nesmíme nikdy zapomenout, na to, jak může být moc zneužita. Příběh Milady Horákové je zároveň symbolem všech hrůz totalitního režimu i ostatních zločinných procesů té doby. A proto Museum Kampa ve spolupráci s historikem Petrem Blažkem připravilo tuto výstavu.“

Výstavu připravil Petr Blažek, historik ústavu pro studium totalitních režimů, který se specializuje na československé dějiny druhé poloviny 20. století. Výstava bude nainstalována v parku Kampa, podél cesty spojující Museum Kampa s Werichovou vilou a pro veřejnost bude přístupna zdarma.

Museum Kampa ve spolupráci s občanskou iniciativou Bez komunistů.cz připravily tradiční pietní setkání k uctění památky Milady Horákové a všech obětí komunistického režimu, které naváže na zahájení výstavy a jehož součástí bude zapálení svíček na nábřeží Vltavy u Musea Kampa. Symbolem připomínky je stužka, jejíž součástí je trikolóra a kousek provázku. Pamětní stužky symbolizují památku na doktorku Miladu Horákovou a všechny oběti komunismu. Stužky vyhotovila nezisková organizace Bez komunistů.cz a budou k dispozici na místě konání za dobrovolný příspěvek.

Nezapomeňte na mne: JUDr. Milada Horáková a největší politický proces

26. 7. – 24. 8. 2020

park Kampa

 

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button