Novinky

Nepál otevřel hranice pro cizince se zvláštním povolením

Nepál po sedmi měsících koronavirové uzávěry znovu otevřel zemi pro cizince, kteří jsou hlavním zdrojem příjmů vysokohorské země. Přicestovat ale mohou jen ti, kteří mají negativní test na koronavirus a přesný itinerář cesty v některé z nepálských horských oblastí.
 
Foto: Pixabay
 

„Neotevíráme zemi pro všechny návštěvníky. Vstoupit mohou pouze horolezci a cestovatelé, kteří mají předem vyřízené povolení,“ uvedl zástupce nepálského ministerstva turistiky.

V povolení musí být detailně popsán plán cesty, turisté si rovněž budou muset najmout místní průvodce a mít zdravotní pojištění pokrývající léčbu nemoci covid-19. Při vstupu do Nepálu se budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, následně zůstat týden v hotelu v Káthmándú v karanténě, poté absolvovat další koronavirový test a pak jim konečně bude umožněno vyrazit do hor.

„Snažíme se oživit turistický průmysl, který byl těžce zasažen pandemií, nechceme ale zbytečně riskovat,“ uvedlo ministerstvo turistiky. Podle agentury AP uzavírka země postihla odhadem 800 000 lidí pracujících v turistickém průmyslu.

Hlavní horolezeckou sezonou v Nepálu je jaro, kdy se zahraniční expedice pokoušejí zdolat nejvyšší horské velikány Himálaje. Podzim je populární především u výprav, které se vydávají na horské stezky pod vrcholy. Začátkem podzimu dostal zvláštní povolení tým horolezců z Bahrajnu k výstupu na osmitisícovou horu Manáslu.

Nepálci pracující v horolezeckém odvětví zprávu o otevření země uvítali. Výdělek, který mají za jarní a podzimní lezeckou sezonu, zpravidla musí rodinám vystačit na celý rok. O ten jarní již přišli, když byla kvůli koronaviru sezona v březnu ukončena.

„My v turistickém průmyslu jsme nadšení, že se země konečně otvírá, a začínáme mít hodně telefonátů a dotazů od zahraničních klientů,“ řekl Ang Cering z agentury Asian Trekking v Káthmándú. Podle něj je především zájem o expedice na jaro 2021, zvlášť pak na Mount Everest.

V Káthmándú ale zatím většina obchodů s péřovými bundami, stany, horolezeckými botami a podobným vybavením, ale i restaurací a hotelů sloužících běžně turistům zůstává uzavřena.

Newsroom TTG/ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button